8:20
1894
Richter Gedeon az egyetemi tanulmányai alatt és az azt követő években sok helyen fordult meg különböző patikákban. A regényben ezekből a helyszínekből csak párat mutatok be, azokat sem feltétlen a tényleges sorrendben és időben, mert a cselekményt feszesebbre kellett húznom a valóságosnál (szerintem ezeket az éveket maga Richter Gedeon is unta), de mindez a lényegen nem változtat: Gedeon sok vidéki helyszínen volt gyógyszertári gyakornok.
A tényleges időrendet ezekből a forrásokból lehet összeállítani:
Az ötletet, hogy az ó-tátrafüredi gyakornokoskodást 1900-ról 1894-re tegyem át az adta, hogy megtaláltam ezt a hírt a Fővárosi Lapok 1894. augusztus 18-i számában:
Ebben a hírben olvastam Gedeon Béla és Schürger István nevét. Stoósz nem messze van Ó-Tátrafüredtől, ezért kapcsoltam össze a két eseményt egymással. Semmi esetre sem akartam kihagyni a történetből ezt a szálat, egyrészt mert ez az egyik ritka olyan forrás Richter Gedeonról, ami a személyiségéről árul el valamit, másrészt meg a színházi vonal máshol is előkerül majd élete során.
Ebben a fejezetben megemlítek még pár akkor divatos szert és gyógynövényt.
"Az ókorban olajjal és sóval főzve, zöldségként fogyasztották, gyökerét hánytatónak használták, Plinius megemlítette epehajtó hatását is. "
Gyógyfüveskertem.hu"A tinktúra (alkoholban kiáztatott nagyon erős hatású növényi kivonat – cseppekben adagolják)..."
gyógynövények.info