Arcanum Digitális Tudománytár (ADT)
Arcanum Digitális Tudománytár (ADT)
Gosztonyi Péter: Miről tudott Horthy?
Élet és Irodalom, 1998. január-június (42. évfolyam, 1-26. szám)1998-05-01 / 18. szám
Arcanum Digitális Tudománytár (ADT)
Arcanum Digitális Tudománytár (ADT)
Arcanum Digitális Tudománytár (ADT)
Arcanum Digitális Tudománytár (ADT)
Arcanum Digitális Tudománytár (ADT)
Gosztonyi Péter: Miről tudott Horthy?
Élet és Irodalom, 1998. január-június (42. évfolyam, 1-26. szám)1998-05-01 / 18. szám
Arcanum Digitális Tudománytár (ADT)
"The division led by László Koltay had its headquarters in the Majestic Hotel on Sváb Hill, one storey above Eichmann's office."
http://degob.org/index.php?showarticle=2012"Új-Majestic társas szálló
A harmincas évek végétől a Svábhegyen sorban épültek a szállodák. A Karthauzi utcában és a Melinda utcában ma is több, 1937 és 1941 között épült Bauhaus stílusú szállót láthatunk, melyek ma már társasházként funkcionálnak. Az új Majestic társas-szállót Bauer Emil tervezte 1937-ben Bauhaus stílusban. Bauer Emil nevéhez számos épület fűződik a Svábhegyen és a Corvin mozi. 1944-ben ez is szomorú események helyszíne. Ma lakóház."
https://en.mandadb.hu/tetel/570452/UjMajestic_tarsas_szalloArcanum Digitális Tudománytár (ADT)
Arcanum Digitális Tudománytár (ADT)
"Meg kell jegyezni, hogy a csendőrség volt a legnagyobb magyar fegyveres erő, és személyi állományát tekintve a legfélelmetesebb, mivel a tagjai (a legtöbb katonától eltérően) teljesen fel voltak fegyverezve és ki voltak képezve."
C.A. Macartney: Október tizenötödike - A modern Magyarország története 1929-1945 II. rész 380. oldal Gede Testvérek Bt. Budapest, 2006Arcanum Digitális Tudománytár (ADT)
Szent-Iványi így ír a történtekről:
"Lázár Károly testőraltábornagy a következőképpen számol be a történtekről: “Miután megbízható hírek futottak be legfelsőbb helyre, hogy Baky László vezetésével puccsszerűleg akarták a zsidókat elhurcolni, a Kormányzó engem nevezett ki a város karhatalmi parancsnokává azzal a meghagyással, hogy a csendőröket távolítsam el a városból, miután az ő előzőleg erre nézve kiadott parancsát szabotálták. Intézkedéseim a következők voltak: riadóztattam Csikós ezredes által a helyőrséget, a Koszorús Ferenc ezredes parancsnoksága alatt álló első páncéloshadosztályt erőltetett menetben berendeltem Budapestre. A hadosztály a hajnali órákban meg is érkezett. A csendőrségnek egy részét eltávolíttattam Budapestről, Tölgyesy és Paksy-Kiss csendőrezredeseket a Pannónia szállóban letartóztattam még az éjszaka, és előállítottam a Várban.” "
Szent-Iványi Domokos: Visszatekintés 1941-1972, 153. old Magyar Szemle Könyvek 2016"Koszorús Ferenc vezérkari ezredes a fronton szemlét tartó hadtestparancsnok helyetteseként rendelkezett az 1. páncéloshadosztály Budapesten és környékén állomásozó egységei felett. Az akció után - feltehetőleg a Gestapo befolyására - a hadosztályt kivették a kormányzó közvetlen rendelkezési körletéből. Augusztus 1-ével a Gyékényes, Barcs, Siklós területére rendelték, majd szeptember 2-án a német alárendeltségben álló Mezőhegyes, Lökösháza, Békéscsaba területén megalakuló 3. hadsereg kötelékébe vonták. Bár a 3. hadsereg egyetlen ütőképes seregteste volt, a hadseregparancsnokság mégis hadosztályokra szedte és zászlóaljanként gyaloghadosztályoknak rendelte alá, amivel a hadosztály elvesztette harcértékét.
Részletesen lásd: Koszorús Ferenc: Koszorús Ferenc emlékiratainak és tanulmányainak gyűjteménye. Magyar Történelmi Kutató Társaság - Universe Publishing Company, Englewood - New York, 1987."
Szent-Iványi Domokos: Visszatekintés 1941-1972, 153. old Magyar Szemle Könyvek 2016Horthy így emlékezett vissza, tévesen augusztusra téve az esetet:
"Budapest úgynevezett "megtisztítására" terv szerint augusztusban került volna sor. Itt 170 000 zsidót tartottak hivatalosan nyilván, és állítólag még 110 000-et rejtegettek magyar barátaik. Összefogásukra és eltávolításukra Baky és Endre, a két belügyi államtitkár rajtaütésszerű akciót tervezett. Erre a hírre az Esztergom mellett állomásozó páncéloshadosztályt Budapestre rendeltem, és a budapesti csendőrség parancsnokát utasítottam, hogy ha kell, erőszakkal akadályozza meg a zsidók elszállítását."
Horthy Miklós: Emlékirataim 261. old., Európa Könyvkiadó, Budapest, 2019