1839. szeptember — 1840. január
Míg Petőfi unokatestvérei Sopronban folytatták a tanulmányaikat, ő maga beállt katonának.
" ”Alexander Petrovich”-ot — főtörzskönyvi lapja szerint — 1839. szeptember 6-án vették nyilvántartásba Sopronban mint önkéntest, hat évre, miután kézhez kapta a 21 pengőforint ( = 52,5 váltóforint) felpénzt."
Kerényi Ferenc: Petőfi Sándor élete és költészete, Osiris 2008, 61. old.
A korabeli hadseregről, a kiképzésről sok érdekességet találtam Németh Balázs: A császári-királyi hadsereg és a Magyar Királyi Honvédség gyalogsági tűzfegyverei, harcászata és hadművészete 1849-1878 között című PhD értekezésében.
"Míg a korábbi dokumentumok elsősorban a zárt harcrendben történő tüzelésre és a döntő bajonettrohamra fektették a fő hangsúlyt – vagyis a katona fejébe a parancsszóra, egyszerre történő töltést, tüzelést sulyko lták az egyes célzott lövés, és az egyéni lőkiképzés rovására – addig a hetvenes évek szabályzatai már túlnyomó többségben az egyéni pontos célzott lövést preferálták, nem a sortüzeket."
"... az 1848-49-es kiképzési szabályzatok mindössze álló testhelyzetből lövették a katonákat 50-250 lépés közti távolságokra."
A toborzásról:
"Mivel az önkéntesek száma ekkora már jócskán megcsappant a községi bírók először a „bajkeverőktől” és az iszákosoktól igyekeztek megszabadulni, ezután jöttek a legszegényebb zsellérek, majd a nőtlen jobbágyfiúk következtek, de végül, ahogy a hadsereg emberigénye nőtt, már kénytelenek voltak sorsot húzatni a legényekkel. Aki a rövidebb pálcikát húzta mehetett évtizedekig távoli országokba „a császár kenyerét enni”. A nemesek, egyházi személyek és a városi polgárok mentesek voltak a katonai szolgálat alól."
A császári-királyi hadsereg szervezete — Hadtörténeti Intézet és Múzeum
Petőfinél tényleg volt egy Horatius-kötet a hadseregben.
"Őrszolgálatára könyveket vitt magával; zsebbe való Horatius-kötete ..."
Kerényi Ferenc: Petőfi Sándor élete és költészete, Osiris 2008, 62. old.
A regényben leírt jelenet, amikor Petőfi éjszakai olvasása majdnem gyilkosságba torkollik, valós.
" ... szuronyt dobott katonatársa felé, amikor az elfújta a takarodó után gyertyáját, melynek fénye mellett még olvasgatni szeretett."
Kerényi Ferenc: Petőfi Sándor élete és költészete, Osiris 2008, 62. old.
Egy kedves olvasóm, Csepiga Zoltán, felhívta a figyelmemet egy tévedésemre. Azt írtam: " vasgolyó ölt", pedig (az olvasói levelet idézem:) "akkoriban ... ólom golyót használtak".