12:40
1918
A spanyolnátha miatt fokozatosan bezárták az iskolálat az országban.
A spanyolnátha tüneteiről, lefolyásáról sokan írtak, én is több helyről szedtem össze.
"... a spanyolnátha elsősorban a 14-35 év közötti korcsoportban szedte legtöbb áldozatát, gyors lefolyása pedig nagyon megrémítette az embereket."
XX. Század Intézet: Pusztítóbb volt, mint a világháború: a spanyolnátha"A betegség egyeseknél gyorsan vérzéses tüdőgyulladássá fejlődött, és gyakran alig néhány óra alatt halálhoz vezetett: a vírusos pneumonia különösen a 20–40 éveseket sújtotta."
Wikipedia"...a few looked so dark one could not tell easily if they were Caucasian or Negro."
John M. Barry: The Great InfluenzaA világháború végén a vesztes Monarchia nemzetiségei önálló államokat követeltek maguknak. Így írt erről a korabeli sajtó:
Az állatkert nagyon megsínylette a világháborút. A regényben leírtak mind a valóságon alapulnak.
"A háború alatt az állatkert nem tudott megfelelő mennyiségű és minőségű takarmányt vásárolni az állatoknak, így elsősorban az egzotikus fajok pusztultak, míg a végén az egyszerű szalmát is nehéz volt beszerezni. Az akvárium lakóinak java része is elpusztult, hiszen tengervizet sem lehetett hozatni. A férfi állatápolók többsége a fronton harcolt, így a cég munkaerőhiányban is szenvedett, amelyet úgy próbáltak megoldani, hogy a fronton harcoló alkalmazottak családtagjait foglalkoztatták helyettük.
A háborús időszak alatt is jelentős volt a szaporulat, de a körülmények miatt az újszülöttek nem éltek sokáig."
WikipédiaRIchter Gedeon a világháború végén még nem, hanem a húszas évek elején megszervezte az ország első biológiai laboratóriumát (tesztállatok).
"Richter ezen a téren is úttörő volt, miután az 1920-as évek elején szervezte meg az ország első ipari biológiai laboratóriumát, amely számos organoterápiás készítmény hatóanyagának nemzetközileg meghatározott értékmérési módszerét alkalmazta.
A biológiai hatásvizsgálatokat kísérleti állatokon végezték... "
A Richter Gedeon Rt. 100 éves története 21-22. old., Medicina, 2001A frontról hazatérő katonák sok gondot okoztak mind a hadvezetésnek, a politikai vezetésnek és a lakosságnak is. A korabeli sajtóból és mai történelmi munkákból is láthatjuk ezt. Így ír róla Romsics Ignác:
"A hátországi helyőrségekből és a frontokról hazafelé tartó fegyveres és gyakran ittas katonák, valamint a lefegyverzésükre kirendelt alakulatok között többször robbant ki konfliktus. November 6-án ez történt például a nagyváradi vasútállomáson, ahol egy félszázadnyi hadapród próbálta leszerelni az Erdély keleti határairól hazafelé tartó különböző nemzetiségű katonákat ..."
Romsics Ignác: Erdély elvesztése, 99. oldal. Helikon Kiadó 2019Richterék közelében a Lánchídnál is volt lövöldözés.