1944. szeptember 30.
Sanok, Wolfsschanze, Budapest
"Tegnap kénytelenek voltak visszafordulni, pedig az út háromnegyedét már megtették, de a köd miatt lehetetlen volt megkísérelni a leszállást, ezért visszamentek egyenesen Kijevbe."
"Másnap reggel, szeptember 29-én indultunk útnak egy utasszállító repülőgépen, mely postát szállított Kievbe és a frontra. Kievben lerakták a postai szállítmányt s a repülőgép elindult a front felé. Kievben nagyon szép volt az idő, de a Kárpátoktól nagy ködöt jeleztek és a leszállásra alkalmas terepet is sűrű köd borította, ezért 400 kilométeres út után repülőgépünk kénytelen volt visszafordulni."
Pintér István - Faust Imre: Faust Imre visszaemlékezése a nem hivatalos magyar fegyverszüneti delegáció moszkvai útjáról, Párttörténeti Közlemények, 1981. június (27. évfolyam, 2. szám)"Utcáin hadifoglyok takarították a régi dicsőség romjait. … Magyar hadifoglyok."
"Kievben az Inturist szállóban helyeztek el bennünket, majd a városban tettünk egy rövid sétát. A városban nagy területek hevertek romokban, és ezen romok eltakarításán a magyar és német hadifoglyok ezrei dolgoztak."
Pintér István - Faust Imre: Faust Imre visszaemlékezése a nem hivatalos magyar fegyverszüneti delegáció moszkvai útjáról, Párttörténeti Közlemények, 1981. június (27. évfolyam, 2. szám)"...a magyar 3. hadsereg alföldi arcvonalát épp azokban az órákban törte át a Vörös Hadsereg."
"1944. szeptember végén a csekély német erőkkel megtámogatott, önmagában gyenge magyar 3. hadsereg alföldi arcvonalán áttörve a Vörös Hadsereg előtt feltárult a német hadiipar számára nélkülözhetetlen nyersanyagokkal rendelkező, felvonulási területként is jól használható, ezért hadászati jelentőségű Kárpát-medence birtokbavételének lehetősége."
Magyarok a II. világháborúban , Harcok Nagyvárad környékén (1944. szeptember 20. – 1944. október 5.)"...ugyanarra a frontra készültek vissza, ahol átjöttek nyolc napja."
"Kuzmin vezérezredes kérdésére közöltük vele, hogy Farkas Ferenc tábornok állásain keresztül óhajtunk visszatérni Magyarországra. Kuzmin vezérezredes közölte velünk, hogy a mellénk beosztott két vezérkari tiszt velünk jön a rajvonalig. Egy ideig még szívélyes beszélgetést folytatott velünk, majd a szovjet kormány nevében jó utat kívánva búcsúzott el tőlünk."
Pintér István - Faust Imre: Faust Imre visszaemlékezése a nem hivatalos magyar fegyverszüneti delegáció moszkvai útjáról, Párttörténeti Közlemények, 1981. június (27. évfolyam, 2. szám)"Rzeszówban egyből autóba ültették őket. … Sanokban ismerős tiszt fogadta őket, ugyanaz, aki elé először vitték őket itt a fronton. Az ezredes hatalmas, földig érő bundában állt a parancsnokság ajtajában, és megörült, ahogy felismerte őket a platóról leugráló bakák között. Örömét ő is vodkával fejezte ki. Egész este a moszkvai tárgyalások sikerére koccintottak. Atzél erre némileg megnyugodott. Ha ide az a hír jutott el, hogy sikeresek voltak azok a megbeszélések, akkor nagy baj nem lehet."
"Másnap kora reggel indult repülőgépünk. A leszállóhelyen magas rangú tisztek fogadtak bennünket, gratuláltak a jól indult fegyverszüneti tárgyalásokhoz és azt a reményüket fejezték ki, hogy a további tárgyalások is jól fognak menni. Körülbelül 70 kilométeres autóút következett és még délután világosban érkeztünk meg Mehlisz vezérezredes főhadiszállására, Sanokra. "
Pintér István - Faust Imre: Faust Imre visszaemlékezése a nem hivatalos magyar fegyverszüneti delegáció moszkvai útjáról, Párttörténeti Közlemények, 1981. június (27. évfolyam, 2. szám)"Mehlisz vezérezredes szállásának ajtajában majd földig érő bundájába burkolódzva fogadott bennünket, most már sokkal szívélyesebben, mint első találkozásunk alkalmával. Akkor rideg, hivatalos magatartás jellemezte, de most egész lényét a barátságos derű hatotta át. Gratulált moszkvai sikerünkhöz és közölte, hogy kívánságunknak megfelelően visszamegyünk Gasztyilovics tábornokhoz, aki mindent megtesz, hogy zavartalanul átsegítsen a frontvonalon bennünket. Poharát a jövendő békére és együttműködésre ürítette. Igen szívélyesen kívánt további jó utat és búcsúzott el tőlünk. Egy közeli erdészlakban kaptunk szállást, ahol egy magyarul kitűnően beszélő százados volt a kísérőnk. Katonanők szolgálták fel a vacsorát és láttak el bennünket útravalóval, a frontszolgálatot teljesítő katona 24 órára járó élelmiszer- és dohánycsomagjával. Kedvesen gondoskodtak rólunk."
Pintér István - Faust Imre: Faust Imre visszaemlékezése a nem hivatalos magyar fegyverszüneti delegáció moszkvai útjáról, Párttörténeti Közlemények, 1981. június (27. évfolyam, 2. szám)"Veesenmayer hallgatta a másikat, úgy látta, hogy Hitler, Himmler és Ribbentrop is bólogat."
"...jelentéstételre 28-án a német főhadiszállásra repült, és onnan azzal a felhatalmazással tért vissza, hogy Szálasit bármikor erőszakkal is hatalomra juttathatja. Erre azonban még nem került sor, mert a kormányelnök személyét illetően Veesenmayer követ és Winckelmann SS tábornok között nézeteltérés támadt."
Nagybaczoni Nagy Vilmos: Végzetes esztendők 232. old. Hargita Kiadóhivatal, Csíkszereda, 2017"A német birodalom vezetőinek a feje egyszerre fordult Veesenmayer felé. Winkelmann ezt nem hagyhatta.
— Meg akarod várni, amíg ezek is kilépnek a háborúból?"
"Veesenmayer és Winkelmann október 2-án érkeztek vissza Budapestre. A legmagasabb körökkel való tárgyalásaik sokkal szélesebb körűek voltak, mint amennyit Veesenmayer felfedett Szálasi előtt. Az igazi ok, ami miatt őt és Winkelmannt a Főhadiszállásra hivatták, az volt, hogy a kettejük közti nézeteltérést ismét felszínre hozta a Lakatos-kormány kinevezése. Winkelmann (Kaltenbrunner útján) Veesenmayerről olyan részletes jelentést küldött, ami a kollégáját lazasággal, defetizmussal és a Kormányzó iránti túlzott engedékenységgel vádolta."
C.A. Macartney: Október tizenötödike - A modern Magyarország története 1929-1945 II. rész 462-463. oldal Gede Testvérek Bt. Budapest, 2006"Himmler nehezen tűrte, hogy mások beszélnek helyette.
— Nincs itt az ideje? Hiszen egy küldöttségük már az angoloknál van! Mégis mire várna még Herr Veesenmayer?"
"...jelentős összecsapás történt, amelyben Himmler és Ribbentrop Winkelmann pártján álltak."
C.A. Macartney: Október tizenötödike - A modern Magyarország története 1929-1945 II. rész 463. oldal Gede Testvérek Bt. Budapest, 2006"Uram, arról tudnánk, és tudni fogunk."
"Mindebből az következik, doktor úr, hogy ön nem tudott a proklamációról! Talán a Faragho-féle fegyverszüneti delegáció moszkvai útjáról sem tudott?
- Nagyon részletes és pontos információt kaptam. .. több oldalról is.... Náday vezérezredes Olaszországba való elrepüléséről... De ami Faraghót illeti.. . akit én nagyon jól ismertem, ugye..., gyakori vendégem volt!... Tudtam róla, hogy eltűnt Budapestről. Furcsa volt, és hallottam is egyet-mást, de nem hittem el, hogy pont őt küldték volna a Szovjetunióba! Abszolút antikommunista, satöbbi... Persze az is igaz, hogy kitűnően beszélt oroszul. Ezt valahogy nem vettem számításba. Hiba volt. És aztán... Bevallom, bár ez súlyos kudarcom: arról sem tudtam, hogy Moszkva, vagyis Faraghóék és a budai Vár között rádiókapcsolat működött. Pedig… a magyar vezérkar rádiófigyelő szolgálatát mi építettük ki, mi szereltük fel, én finanszíroztam őket, kérem! - és jobban megbíztam bennük, mint a német rádiólehallgatásban, mert jobbak is voltak! - De ebben az egy esetben az orromnál fogva vezettek. Egészen biztos, hogy észlelték Farashóék és Horthyék radiogramm-váltásait, a sem kizárt, hogy meg is fejtették, mert - mondom - hallatlanul jól működtek! - de nekem az egészről egy szót se szóltak. Így én nem tudtam arról, hogy... mikor is? Október 11-én, ugye? Hogy létre is jött egy megegyezés-féle az oroszokkal..."
Bokor Péter: Végjáték a Duna mentén - interjúk egy filmsorozathoz, RTV-Minerva-Kossuth, Budapest 1982, 197-198. old Höttl interjúEz a konkrét átállásról szól, de jól érzékelteti a helyzetet:
“Figyelemre méltó az a megjegyzés, hogy „a végrehajtást legalább 24 órával előtte ismerni fogjuk” – ez arra utal, hogy a német fél azt feltételezte, hogy bizalmi emberei között van olyan, aki képes lesz ezt a hírt megszerezni. Sajnos nem tudjuk, hogy ezt a megállapítást mire alapozták. Egy ilyen hírt csak Horthy közvetlen környezetében vagy a Honvéd Vezérkar Főnökségén lehetett megszerezni. ”
Ungváry Krisztián: Kiugrás a történelemből - Horthy Miklós a világtörténelem színpadán, 101. old, Open Books, Budapest, 2022"Elég! … Uraim, külön akarok beszélni a követ úrral."
"A Führerrel való magánbeszélgetés után Veesenmayer mégis igazolni tudta magát, és hivatalos felhatalmazást kapott arra, hogy egy rövid ideig folytassa a Horthyval való együttműködést. ha tudja."
C.A. Macartney: Október tizenötödike - A modern Magyarország története 1929-1945 II. rész 463. oldal Gede Testvérek Bt. Budapest, 2006"A nyilaskeresztes párt viszont komoly tömegeket mozgat meg."
"Míg a követ Szálasit pártolta azzal az indoklással, hogy Magyarországon neki van a legjobban megszervezett pártja, addig Winckelmann Ruszkay Jenő ny. altábornagyot akarta a kormányelnöki székben látni, mint erélyes katonát."
Nagybaczoni Nagy Vilmos: Végzetes esztendők 232. old. Hargita Kiadóhivatal, Csíkszereda, 2017"Legyen úgy, ahogy mondja!"
"Mindazonáltal azt is elhatározták, hogy ha (és amikor) Horthy leváltása elkerülhetetlenné válik, az utódlás a Veesenmayer által javasolt úton történjék; Szálasi legyen egy személyben a miniszterelnök és a Legfőbb Hadúr."
C.A. Macartney: Október tizenötödike - A modern Magyarország története 1929-1945 II. rész 463. oldal Gede Testvérek Bt. Budapest, 2006"...a legfelső német politikai vezetés végül is elszánta magát arra, hogy Szálasit ültesse a miniszterelnöki székbe, de az „átállás" egyéb fontos kérdéseiben - Horthy szerepe, további sorsa, az új kormány összetétele - még nem született döntés."
Karsai Elek: “Szálasi naplója” 429. old. Kossuth Könyvkiadó Budapest, 1978"Szálasi eközben budai rejtekhelyén a németek vendégszeretetét élvezve és vigyázó tekintetétől megfigyelve várta Berlin döntését."
"...ilyen módon Szálasi nem követhet el semmifajta csínyt, hiszen miután a következő nap Szálasi a megjelölt új szállására átköltözött, gyakorlatilag fogolynak tekinthette magát egészen október 15-ig."
C.A. Macartney: Október tizenötödike - A modern Magyarország története 1929-1945 II. rész 454. oldal Gede Testvérek Bt. Budapest, 2006"A hatalomátvétel alkotmányjogi magyarázata. Hadparancs a Fegyveres Nemzethez. … Az első hét akcióterve... A kinevezési eljárásrend. … Azonnal nekiült megírni a kormányzó lemondási nyilatkozatát."
"...miután Veesenmayer és Winkelmann elutaztak a Führerhez, magyarországi védenceik nem tudtak egyebet tenni, mint várták az idő múlását a visszaérkezésükig. Szálasi arra használta fel kényszerű szabadidejét, eléggé boldogan, hogy egy csomó dokumentumot szerkesztett, amelyek arra voltak hivatva, hogy alapjai legyenek tevékenységének a hatalomátvétel után. A bevezetés egy részletesen kidolgozott alkotmányjogi magyarázata volt cselekedeteinek, majd egy hosszú hadparancs következett a Fegyveres Nemzethez, amelyet a megfelelő időpontban kellett kiadni. Néhány nappal később megfogalmazta Horthy lemondási nyilatkozatát, ... Egy másik (később szintén módosított) részletes tervet készített a kinevezésére. A régi magyar alkotmányos gyakorlat szerint a Parlamentnek nádort kell választania, és az ő kezébe kell letennie az új kormánynak az esküt (Szálasi elgondolása szerint ezt a tisztséget ő maga tölti be). Még egy másik igen részletes akciótervet is készített, amelyben a legapróbb részletekig kidolgozta a nagy nap és az azt követő hetek eseményeit."
C.A. Macartney: Október tizenötödike - A modern Magyarország története 1929-1945 II. rész 460. oldal Gede Testvérek Bt. Budapest, 2006