“Szeptember 25-én a Dél Hadseregcsoport már arról készített terveket, hogyan tudna a magyar csapatok együttműködése nélkül visszavonulni a Tisza mögé. A 3. magyar hadsereghez ütőképes csapatokat egyáltalán nem tudtak küldeni, helyettük viszont oda irányították a LVII. páncéloshadtest törzsét, azzal a ki nem mondott, de eléggé egyértelmű feladattal, hogy ellenőrizze a magyar parancsnokságok működését, illetve vészhelyzetben vegye át tőlük a harcvezetést.”
Ungváry Krisztián: Kiugrás a történelemből - Horthy Miklós a világtörténelem színpadán, 114. old, Open Books, Budapest, 2022"Rakowski ebben az időben „összekötő tiszt" volt Veesenmayer és Winkelmann között, akik alig voltak beszélő viszonyban."
C.A. Macartney: Október tizenötödike - A modern Magyarország története 1929-1945 II. rész 453. oldal Gede Testvérek Bt. Budapest, 2006"Október elején Veesenmayer húszezer magyar ló kiszolgáltatását kérte írásban. Tiltakoztam a jegyzék formája ellen, és ameddig kormányon voltam, a lovak kiszállítására nem került sor."
Lakatos Géza: Ahogy én láttam 147. old. Európa Könyvkiadó Budapest 1992"...szeptember végén már tudtuk: Horthyék tapogatóznak a túloldalon..."
Bokor Péter: Végjáték a Duna mentén - interjúk egy filmsorozathoz, RTV-Minerva-Kossuth, Budapest 1982, 196. old Höttl interjú"Nagyon részletes és pontos információt kaptam. .. több oldalról is.... Náday vezérezredes Olaszországba való elrepüléséről..."
Bokor Péter: Végjáték a Duna mentén - interjúk egy filmsorozathoz, RTV-Minerva-Kossuth, Budapest 1982, 197. old Höttl interjú"Amíg a magyar kormányzat a fegyverszünet-kérést napirendre tűzte, a német főhadiszálláson szeptember 26. és október 2. között tartott tárgyalásokon — heves viták után —-döntöttek a „magyar kérdésről”. Hitler meghallgatta a különböző álláspontokat. Veesenmayer és Winkelmann ellentétes nézeteket hangoztattak."
Vigh Károly: Ugrás a sötétbe, 82. old. Akadémia Kiadó, Budapest 1979"Itt kell megemlítenem Winkelmann egyik látogatásán tett kijelentését, vagy - mondjuk úgy - nyílt célzását. Szerinte most kínálkoznék a legkedvezőbb alkalom arra, hogy teljesen átvegyem a hatalmat. Ezen a kormányzó félreállítását értette. Tudott dolog volt, hogy Horthyban bíztak a németek a legkevésbé. Az ajánlatot (vagy minek nevezzem?) felháborodottan utasítottam vissza."
Lakatos Géza: Ahogy én láttam 143. old. Európa Könyvkiadó Budapest 1992"Az SS, a Sipo és a Gestapo terveit Winkelmann hangolta össze. Szerinte a megelőzés volt a legfontosabb. Arra jutott, ha a kormányzó szűkebb körét, elsősorban katonai kulcsembereit: Bakay Szilárdot, Hardy Kálmánt, Miklós Bélát, Veress Lajost letartóztatják, akkor Horthy teljesen elszigetelődik."
Szita Szabolcs: A Gestapo tevékenysége Magyarországon 1939-1945 191. old, Corvina Kiadó Budapest, 2014"Akkoriban, ha jól emlékszem, október elején érkezett meg Budapestre Skorzeny. Tudja: aki 1943-ban megszöktette a bukott Mussolinit a fogságból."
Bokor Péter: Végjáték a Duna mentén - interjúk egy filmsorozathoz, RTV-Minerva-Kossuth, Budapest 1982, 196. old Höttl interjú"A preventív intézkedések tervezésekor a németek arról is döntöttek, hogy Budapesten kommandó akciókra lesz szükség. Az első Bakay Szilárd altábornagynak, a budapesti hadtest németellenes parancsnokának és segédtisztjének, Versényi Tibor századosnak október 8-i, a második pedig a kormányzó fiának 15-i elrablása volt. Ezek előkészítésén a Gestapo fokozottan dolgozott. A telefonbeszélgetéseket lehallgatta, helyzetfelmérő feladatokat teljesített. Megindult a Budai Vár erőszakos német elfoglalásának tervezése is. A katonai szakértőknek dönteni kellett, hogy az ejtőernyős vagy a gyalogos támadás a célravezetőbb."
Szita Szabolcs: A Gestapo tevékenysége Magyarországon 1939-1945 191. old, Corvina Kiadó Budapest, 2014"Winkelmann Himmlernek beszámol arról, hogy október 6-án küldött jelentésében a lakásán bizalmas tanácskozás zajlott le, amelyre meghívta Beregfyt és számos vezérkari tisztet. Itt adott parancsot Horthy környezetének a tagjai közül ifj. Horthy Miklós, Bakay, Lázár és Hardy altábornagyok letartóztatására."
Vigh Károly: Ugrás a sötétbe, 82. old. Akadémia Kiadó, Budapest 1979"Hitler szeptemberben már úgy látta, hogy Horthyt előbb-utóbb el kell távolítania és azt is eldöntötte, hogy a helyére Szálasit állítja. Ezért utasította Veesenmayert: gondoskodjék Szálasi biztonságáról."
Vigh Károly: Ugrás a sötétbe, 87. old. Akadémia Kiadó, Budapest 1979"Veesenmayer október 2-án közölte Szálasival, hogy Hitler őt kívánja kinevezni miniszterelnöknek, és el kívánja mozdítani Horthyt, akit egyúttal az országból is el kell távolítani.”
Ungváry Krisztián: Kiugrás a történelemből - Horthy Miklós a világtörténelem színpadán, 97. old, Open Books, Budapest, 2022"Veesenmayer azt szerette volna, ha a Lakatos-kormányba beveszik Szálasit és egy-két nyilaskeresztes személyt, de Hennyey közölte vele, hogy ehhez Horthy sohasem járulna hozzá."
C.A. Macartney: Október tizenötödike - A modern Magyarország története 1929-1945 II. rész 449. oldal Gede Testvérek Bt. Budapest, 2006"A németek még mindig ragaszkodtak ahhoz a politikájukhoz, hogy a magyar kormánnyal a lehetőségek végső határáig együttmüködnek, és ha ez már semmiképpen nem lehetséges, akkor sem azt akarták, hogy a hatalmat Szálasi egyedül vegye át, hanem egy olyan koalíció, amely a „jobboldali egység" elvén alapul."
C.A. Macartney: Október tizenötödike - A modern Magyarország története 1929-1945 II. rész 449-450. oldal Gede Testvérek Bt. Budapest, 2006“Veesenmayer legalábbis 1944. szeptember 26-án Szálasival tárgyalva utóbbi felvetésére, amely szerint hagyni kellene Horthyt kiszökni az országból, azt felelte, hogy „bár megtenné!”
Ungváry Krisztián: Kiugrás a történelemből - Horthy Miklós a világtörténelem színpadán, 85. old, Open Books, Budapest, 2022"A német követ szeptember 27-én arra kérte Szálasit, hogy költözzék a Várba, a német követségre. A nyilas vezér eleget tett a német kívánságnak és az Úri utcai házban izgalommal várta a “történelmi” pillanatot, amikor végre teljesül régi vágya: a hatalomátvétel…"
Vigh Károly: Ugrás a sötétbe, 87. old. Akadémia Kiadó, Budapest 1979"Az egész város beszéli, hogy Szálasi SS autón jár és köztudomású, hogy a nyilasvezérek a svábhegyi Gestapo szállásokon laknak és SS őrséggel járnak."
Stern Samu: Emlékirataim - Versenyfutás az idővel! - A “zsidótanács” működése a német megszállás és a nyilas uralom idején, Bábel Kiadó, Budapest, 2004, 342. old."Megismételte, hogy Magyarországot ugyanúgy fogja védeni, „mintha Kelet-Poroszország lenne"."
C.A. Macartney: Október tizenötödike - A modern Magyarország története 1929-1945 II. rész 431. oldal Gede Testvérek Bt. Budapest, 2006