10:14
1907
A kutatásaim során egyértelműen kirajzolódott, hogy Richter Gedeon nem csak a kutatás-fejlesztésre helyezett nagy hangsúlyt, hanem a marketingre is, amit akkor propagandának hívtak.
"A XX. század elején a magyar orvosok és betegek körében a külföldi gyógyszer volt a megszokott, a „ bevált" Richter Gedeonnak jutott az úttörő szerep abban, hogy megdöntse az előítéleteket, és elfogadtassa a hazai gyógyszer - termékeket az osztrák és német készítményekkel szemben. Ennek érdekében - a gyártás megindításával egyidőben - orvoslátogató propagandistákat alkalmazott, akik a gyógyszerek ismertetőihez mintát is mellékeltek. A propagandatevékenység kezdettől fogva szigorúan a tudományos ismertetésre korlátozódott.
A napilapokban való hirdetést Richter Gedeon mind hazai bizományosainak, mind külföldi képviselőinek - szerződésben, kártérítés terhe mellett - szigorúan megtiltotta. Az 1902-ben megalakult propagandacsoport 1922-ben önálló osztállyá szerveződött... "
A Richter Gedeon Rt. 100 éves története 42.old., Medicina, 2001A regényben Gedeon panaszkodik, hogy milyen kevés bevétele van egy-egy szerződésen. Ezt is pontosan idéztem egy forrásból:
" ... a II. sz. szülészeti és nőgyógyászati klinika statim receptjeire 1906-ban kiszolgáltatott gyógyszerekért Richter Gedeon budapesti gyógyszerésznek 29 K 06 f (4861/1906 — 07. r. sz., 10.612/1907, II. 4. vkm. sz.) utalványoztatok."
Ajtai Kovách Sándor rektor leköszönő beszéde, Egyetemi beszédek, 1907-1908. tanév, Királyi Magyar Tudományegyetem Arcanum Digitális Tudománytár (ADT)Az sem az én ötletem volt, amit a propagandistajelölt szájába adtam, miszerint ne 1 doboz 25 gramm gyógyszert adjon 5 koronáért, hanem kisebb dobozt áruljon, 5 grammot 1 koronáért. Itt találtam:
A korabeli újságokban megjelent, Richter termékekről szóló orvosi vélemények nagy többsége pozitív volt, de akadt azért negatív is.
Két kedvezőtlen vélemény:
Mindaz, amit a regényben Gedeon mesél a feleségének a gyáralapítás nehézségeiről, az engedélyezési dokumentumból származik:
Megtörtént a Richter Gedeon Vegyészeti Gyár bejegyzése a Cserkesz utcai telephelyre.
A gyártelep alaprajza alapján igyekeztem leírni a gyárudvart és a létesítményeket.
Richter Gedeon kért, de nem kapott állami támogatást a gyára felépítéséhez.
A gyártelepen tényleg felépült egy lakás, nem tudjuk, mi volt az eredeti célja vele Richter Gedeonnak. Én feltételeztem azt, hogy közel akart lenni a gyárához, hát maguknak szánta a szolgálati lakást. Ha így volt, akkor teljesen biztos, hogy Nina reakcióját hűen adtam vissza.
"A gyár területének Cserkesz utcai vonalában emeletes „ pavilon" helyezkedett el, amelynek földszintjén irodákat, emeletén pedig 5 szobás lakást rendeztek be."
A Richter Gedeon Rt. 100 éves története 31.old., Medicina, 2001