22:38
1943
Szabó Imre halálos balesetéről több újság megemlékezett.
Pesti Hírlap, 1943-02-09 / 31. számArcanum Digitális Tudománytár (ADT)
A politika teljesen átvette az emberek életének irányítását, aggódva figyelték a híreket. Ez alól nem lehetett kivétel a Richter házaspár sem.
Így ír erről a helyzetről Ungváry Krisztián a A Horthy-rendszer és antiszemitizmusának mérlege című könyvében (Jelenkor 2016):
"Német részről 1943 januárjában újabb, immár erélyesebb kísérletet tettek. Luther közölte Sztójayval, hogy a német kormány „ragaszkodik ahhoz, hogy a zsidókérdés európai rendezése még a háború alatt történjen meg”. .... Ugyanez ismétlődött meg Horthy 1943. tavaszi klessheimi tárgyalásain. ... A minisztertanácson első alkalommal 1943. április 20-án került szóba a zsidókérdésben alkalmazott német nyomás: Kállay beszámolt arról, hogy a német vezetés a zsidók koncentrációs táborba zárását kívánja.”
i.m. 504.old.„Horthy 1943 tavaszán Klessheimben komoly szemrehányásokat kapott azért, mert nem egyezett bele a zsidók kitelepítésébe.”
i.m. 527.old.„1943 folyamán német részről vetődött fel, hogy Magyarország 100 000 zsidó munkás kiszállításával járulhatna hozzá a háborús erőfeszítésekhez. Ezt a kérést azonban Horthy Kállayra és Chorin Ferencre hallgatva nem teljesítette. Kállay csupán a bori rézbányák ügyében volt hajlandó munkaerő átadására, és ezzel leszorította a követelt létszámot 6000 főre. Erre a kompromisszumra is csak azért kényszerült, mert ezzel kárpótolta a németeket a kért megszálló hadosztályok visszatartásáért, amelyeket Jugoszlávia területén terveztek volna bevetni.”
i.m. 555-556.old.Nina ezeket a híreket említi férjének a regényben:
A zsidótörvények és az egyre súlyosbodó zsidóüldözés miatt Richter Gedeon a gyár tulajdonjogát is átírta menyére és unokáira. Lobmayer Ilona igazgató lett a cégben.