Ebben a fejezetben két megbeszélést vontam egybe, egyik Nickyvel, a másik Horthyval találkoztak a baloldal képviselői.
"Az Aczél Ede vezette háromtagú, nem hivatalos delegáció Szovjetunióba történt útnak indulásával egyidőben került sor ifj. Horthy Miklós, Ambrózy Gyula és ifj. Bethlen Istvánnal előzetes megbeszéléseket folytató küldöttség — Magyari Ferenc vagy István (a visszaemlékezések ebben eltérnek), Polgár Dezső, a szociáldemokrata Takács József és Somogyi Miklós— találkozójára a Várban. A küldöttség a német szövetség felbontását és a háborúból való azonnali kilépést követelte. Ifj. Horthy — mint ezt Somogyi Miklós visszaemlékezésében leírja — elsősorban az iránt érdeklődött, hogy vannak-e és hol a budapesti munkásságnak nagyobb illegális csoportosulásai. Ha fegyvert kapna a munkásság, hogyan mozgósítanák, fegyvereznék fel őket ? Horthy e kérdésekre többször is visszatért. Somogyi az elsőre kitérő választ adott, a másodikra pedig megjegyezte: a munkásság mozgósítása és felfegyverzése a munkásszervezetek feladata, és rendelkezésükre is állnak a mozgósításhoz szükséges eszközök. Ifj. Horthy javasolta, hogy egy újabb időpontban a küldöttség tárgyaljon a kormányzóval is."
Pintér István: A magyar ellenállás és 1944. október 15-e, Századok – 1970"Horthy és a fenti delegáció közötti megbeszélésre valóban sor is került szeptember végén vagy október első napjaiban."
Pintér István: A magyar ellenállás és 1944. október 15-e, Századok – 1970"Az immár gyakorlatilag és etimológiailag is tényleges értelmű ellenállás szervezésének igényével alakult meg 1944. május közepén a Független Kisgazda, Földműves és Polgári Párt, a Magyarországi Szociáldemokrata Párt, a legitimista Kettőskereszt Szövetség és a Békepárt (az illegális kommunista párt legális fedőszerve) részvételével a Magyar Front. A júliusban összeállt Intéző Bizottság elnöke Szakasits Árpád szociáldemokrata pártelnök lett, tagja Tildy Zoltán kisgazda pártelnök, Kovács Imre a Nemzeti Parasztpárttól, Kállai Gyula a Békepárttól, Pálffy József a római katolikus és Kenessey Pongrác a protestáns szervezetektől."
Magyarok a II. világháborúban, Magyarország és a Magyar Királyi Honvédség a XX. századi világháborúban 1914 – 1945, Ellenállás Magyarországon"A visszaemlékezések egyhangúan arról szólnak, hogy a „vezérszónok" Somogyi Miklós volt, akitől Horthy megkérdezte, „ha maguk uralomra kerülnének, mit tennének a történelmi középosztállyal. . . akik az ország vezetői túlnyomó többségben . . . ?" Válasz: „Ezzel még nem foglalkoztam. Valószínű, hogy úgy ahogy van, nem maradhat." "
Pintér István: A magyar ellenállás és 1944. október 15-e, Századok – 1970"Az aláírók nem tennék függővé a német megszállás elleni küzdelemben való aktív részvételüket semmiféle feltételtől. Ha a kormány szembefordulna a németekkel, az Ellenállási Mozgalom teljes támogatására számíthatna, még előzetes egyezmény, illetve szervezett kapcsolat nélkül is."
C.A. Macartney: Október tizenötödike - A modern Magyarország története 1929-1945 II. rész 457. oldal Gede Testvérek Bt. Budapest, 2006„Először azt kellene tudnunk, hogy a kormányzat mit akar, milyen célból, mikor, hogyan akarja mozgósítani a budapesti munkásságot ..."
Pintér István: A magyar ellenállás és 1944. október 15-e, Századok – 1970"Horthy kitérően válaszolt, mind erre, mind a munkásság felfegyverzésére vonatkozóan."
Pintér István: A magyar ellenállás és 1944. október 15-e, Századok – 1970"Egyes visszaemlékezések szerint e tárgyalásokon szó volt a leendő miniszterelnök, illetve az államfő személyéről is. Az esetre, ha Horthy személye a fegyverszünet-kötésnél problémát okozna, helyére egy több tagú kormányzótanács felállítását javasolták."
Pintér István: A magyar ellenállás és 1944. október 15-e, Századok – 1970"A fia azt indítványozta, hogy az „Ellenállási Mozgalmat" kapcsolatba kell hozni Vörössel."
C.A. Macartney: Október tizenötödike - A modern Magyarország története 1929-1945 II. rész 458. oldal Gede Testvérek Bt. Budapest, 2006"Akkoriban, ha jól emlékszem: október elején érkezett meg Budapestre Skorzeny. Tudja: aki 1943-ban megszöktette a bukott Mussolinit a fogságból. Régi jó barátom volt, valamikor együtt szolgáltunk. Jön hozzám a Dísz térre és - képzelje! - bemutatkozik! „Dr. Wolf vagyok." Mondom neki: „Te tökkelütött! Ahogy átlépted a határt, már itt volt rólad a jelentés!" Hát ugye, kétméteres óriás, jellegzetes sebhely az arcán, meg aztán a propaganda, a filmhíradó akkora lármát csapott körülötte a Mussolini-ügy után.. . Azt mondja: „Különleges felhatalmazást kaptam a Führertől, hogy katasztrófa esetén lépjek közbe." Nagyon szép, de mindössze valami három zászlóaljat hozott magával. Akármilyen válogatott vagányok, mégis csak három zászlóalj, ugye, és nem több."
Bokor Péter: Végjáték a Duna mentén - interjúk egy filmsorozathoz, RTV-Minerva-Kossuth, Budapest 1982, 196. Old Höttl interjú"A klubban a fogasvacsora közben a következő ügyeket beszéltük meg: Kudar útja Zichy és Forgách kíséretében; Atzél kiküldetésének eredményei; a Náday- Howie-féle küldetés ... Nicky titkolózása, még a velem folytatott mindennapi beszélgetéseink során is; Skorzeny Budapestre érkezése - ekkor Boér és én megjegyeztük, hogy mivel Skorzenyt általában akkor küldik, ha nagy baj van, szerintünk valószínűleg arra kapott parancsot, hogy rabolja el a kormányzót."
Szent-Iványi Domokos: Visszatekintés 1941-1972, 201. old Magyar Szemle Könyvek 2016"...a Kormányzó március 19. óta kétszer hagyta csak el a Várat, egyszer, mikor Hajmáskéren volt, majd Koós szárnysegéd temetésén."
Karsai Elek: “Szálasi naplója” 428. old. Kossuth Könyvkiadó Budapest, 1978"Egyik este a klubban vacsoráztam (akkoriban divatos vendéglő volt a Kossuth Lajos utcában, kitűnő konyhával), amikor Tost őrnagy, a kormányzó egyik szárnysegédje lépett be, majd odajött az asztalomhoz, s engedélyt kért, hogy velem vacsorázhasson. Igen sötét arcot vágott, szinte az idegösszeomlás szélén állt.- Mi a baj, Gyuszi?- kérdeztem tőle, mire azt felelte, hogy ismeretlenek követik, valószínűleg német ügynökök, de amikor meg akarta állítani vagy feI akarta tartóztatni őket, mindannyiszor eltűntek."
Szent-Iványi Domokos: Visszatekintés 1941-1972, 192. old Magyar Szemle Könyvek 2016"Négy nappal később Skorzeny „Doktor Wolff" néven Magyarországra érkezett, és először egy Pilis közelében lévő községben bérelt szállást."
C.A. Macartney: Október tizenötödike - A modern Magyarország története 1929-1945 II. rész 452. oldal Gede Testvérek Bt. Budapest, 2006"Szeptember közepén maga a Führer elhatározta, hogy a helyzetet megváltoztatja. Szeptember 16-án vagy 17-én magához kérette „specialistáját", Otto Skorzeny őrnagyot, és közölte vele, hogy a kapott információ szerint Horthy különbékét akar kötni nemcsak az angolszászokkal, hanem a Szovjettel is. Skorzeny feladata a Vár megszállása, ezt azonban csak akkor kell végrehajtani, ha a végkifejlet bekövetkezik: akkor kell mozdulnia, „mihelyt értesült róla, hogy a Kormányzó elárulta Németországgal szemben fennálló szövetségesi kötelezettségét". Skorzenynek “N tábornok" parancsnoksága alatt kell tevékenykednie, aki a budapesti német erők új parancsnoka, de még nem alakította ki vezérkarát. Majd Jodlon keresztül közölte Skorzenyvel, hogy rendelkezésére fog állni egy zászlóalj Luftwaffe-ejtőernyős, egy zászlóalj SS-ejtőernyős, és egy zászlóalj motorizált gyalogság, amely kadéttisztekből áll. Ezenkívül Skorzeny rendelkezésre fog állni néhány szállító repülőgép is. Lehetségesnek látszik, hogy maga Hitler adta át Skorzenynek a tervrajzot - amelyet a “specialista" aztán felhasznált - a Vár alatt húzódó földalatti labirintusokról."
C.A. Macartney: Október tizenötödike - A modern Magyarország története 1929-1945 II. rész 451. oldal Gede Testvérek Bt. Budapest, 2006"...a tervek részletes kidolgozásával töltötte idejét. Ennek folyamán megváltoztatta a Német Vezérkar által eredetileg javasolt tervet, amely szerint ejtőernyősöket tettek volna földre Budán (erre az akcióra a budai Vár különösen alkalmatlan volt). Helyette egy szokásos szárazföldi támadást gondolt megfelelőnek. Tervbe vette a földalatti labirintusok felhasználását is. Csapatai feltűnés nélkül megérkeztek Bécsből és Buda külterületén kirakodtak, ahol a jelenlétük teljesen elkerülte a magyar titkosszolgálat figyelmét."
C.A. Macartney: Október tizenötödike - A modern Magyarország története 1929-1945 II. rész 452. oldal Gede Testvérek Bt. Budapest, 2006