1944. október 14. 

Budapest – Budavári Palota

A Proklamáció szövege:

"HORTHY MIKLÓS 1944. OKTÓBER 15-I KIÁLTVÁNYA A MAGYAR NEMZETHEZ

Amióta a nemzet akarata az ország élére állított, a magyar külpolitika legfontosabb célkitűzése volt a trianoni békeszerződés igazságtalanságainak legalább részbeni megszüntetése a békés úton elérni kívánt revízió által. A Népszövetség működéséhez fűzött remények ezen a téren nem valósultak meg.

Az újabb világkrízis beálltakor sem idegen területek megszerzésének vágya vezette Magyarországot. A Csehszlovák Köztársasággal szemben sem voltak támadó szándékai, és nem háború útján kívánta a tőle előzőleg elvett területek egy részét visszaszerezni. A bácskai területre is csak az akkori jugoszláv kormányzat bekövetkezett összeomlása után vonultunk be saját véreink védelmére. A Románia részéről tőlünk 1918-ban elvett területekre nézve is az általa a tengelyhatalmaktól kért békés döntést fogadtuk el.

Magyarország a szövetséges államok elleni háborúban a geográfiai helyzetünk következtében reánk nehezedő német nyomás folytán sodródott bele, de ennek keretében sem voltak hatalmi céljaink, és senkitől sem akartunk elvenni egy négyzetméternyi területet sem.

Ma már minden józanul gondolkodó előtt kétségtelen, hogy a Német Birodalom ezt a háborút elvesztette. A hazájuk sorsáért felelős kormányzatok le kell hogy vonják ennek következményeit, mert amint azt a nagy német államférfi, Bismarck mondotta: egy nép sem áldozhatja fel magát a szövetségi hűség oltárán. Történelmi felelősségem tudatában meg kell hogy tegyek minden lépést abban az irányban, hogy a további felesleges vérontást elkerüljük. Olyan nép, amely egy már elveszett háborúban szolgalelkűséggel idegen érdekek védelmében utóvédharcok színterévé engedi tenni apáitól örökölt földjét, elvesztené a világ közvéleménye előtt megbecsülését.

Szomorúan kell megállapítanom, hogy a Német Birodalom a szövetségi hűséget a maga részéről velünk szemben már régen megszegte. Már hosszabb idő óta a magyar haderőnek egyre újabb és újabb részeit kívánságom és akaratom ellenére az ország határain túl vetette harcba. Ez év március havában pedig a Német Birodalom vezére, éppen a magyar haderő visszahozatalára irányuló sürgetéseim folytán, tárgyalásra hívott meg Klessheimbe, és ott közölte velem, hogy Magyarországot német csapatok szállják meg, és tiltakozásom dacára ezt foganatosította azalatt, míg engem odakint visszatartottak. Egyidejűleg az országba benyomult a német politikai rendőrség is, és letartóztatott számos magyar állampolgárt, közöttük a törvényhozó testület több tagját, valamint akkori kormányom belügyminiszterét, és a miniszterelnök is csupán úgy tudta a letartóztatást elkerülni, hogy egy semleges követségre menekült.

A Német Birodalom vezérétől kapott arra a határozott ígéretre, hogy ha olyan kormányt nevezek ki, amely a németek bizalmát bírja, megszünteti a magyar szuverenitást ért sérelmeket és korlátozásokat, kineveztem a Sztójay-kormányt. A németek azonban nem tartották meg ígéretüket. A német megszállás védelme alatt a Gestapo az általa e téren másutt is követett módszerek alkalmazásával kezébe vette a zsidókérdésnek az emberiesség követelményeivel ellenkező, ismert módon való intézését. Amidőn a háború az ország határához közeledett, sőt azt át is lépte, ismételten megfelelő segítséget ígértek a németek, de ezt az ígéretüket sem tartották meg az ígért módon és mértékben. Az ország területét visszavonulásaik alkalmával fosztogatások és rombolások színterévé tették.

A szövetségi hűséggel ellenkező mindezen cselekményeiket azzal a nyílt kihívással tetézték, hogy a budapesti hadtestparancsnokot, Bakay Szilárd altábornagyot a belső rend fenntartása érdekében tett intézkedései közben a német Gestapo ügynökei egy ködös októberi reggelen, a rossz látási viszonyok felhasználásával, lakása előtt autójából kiszállásakor orvul megtámadva, elhurcolták. Ezt követően német repülőgépekről a mai kormányzat ellen lázító röpcédulákat dobáltak. Megbízható értesüléseket kaptam arra nézve, hogy német politikai színezetű csapatok erőszakos felfordulás útján az általam időközben kinevezett törvényes magyar kormány megbuktatásával saját emberüket szándékoztak uralomra segíteni, miközben az ország területét a Német Birodalom utóvédharcainak színterévé kívánták tenni.

Elhatároztam, hogy a magyar nemzet becsületét megőrzöm a volt szövetségessel szemben is, midőn az a kilátásba helyezett megfelelő katonai segítség helyett a magyar nemzetet legnagyobb kincsétől, szabadságától, függetlenségétől akarja végleg megfosztani. Ezért közöltem a Német Birodalom itteni képviselőjével, hogy eddigi ellenfeleinkkel előzetes fegyverszünetet kötünk, s velük szemben minden ellenségeskedést beszüntetek. Bízva igazságérzetükben, velük egyetértésben kívánom a nemzet jövő életének folytonosságát és békés céljainak megvalósítását biztosítani.

A honvédség elöljáróit megfelelően utasítottam, ezért a csapatok esküjükhöz híven, egyidejűleg kibocsátott hadparancsom értelmében az általam kinevezett parancsnokoknak kötelesek engedelmeskedni.

Minden becsületesen gondolkodó magyar embert pedig felhívok, hogy kövessen a magyarság megmentésének áldozatos útján."

A Magyar Távirati Iroda 1994. október 15-én kiadott napi jelentésében megjelent szöveg

A jelenethez felhasznált források:

"Október 14-én elhatároztam, hogy a következő napon, vasárnapon, a küszöbönálló fegyverszünetet rádiószózatban hozom a nemzet tudomására. Egyidejűleg értesítést küldtem Veesenmayernek, és október 15-én déli 12 órára magamhoz kérettem, hogy közöljem vele elhatározásomat. Tervem szerint ezt nyomban követte volna rádiókiáltványom közzététele; szövege a  várban készen állt."

Horthy Miklós: Emlékirataim 271. old.,  Európa Könyvkiadó, Budapest, 2019

"A másnap délelőtt kihirdetendő proklamációt apósom maga írta Ambrózy segítségével, hogy ezáltal az ország és a külföld tudomást szerezhessen sok mindenről, amiről fogalmuk sem volt."

Gróf Edelsheim Gyulai Ilona: Becsület és kötelesség 1. kötet, 357. old, Európa Könyvkiadó, Budapest 2018

“Horthy a visszaemlékezése szerint október 14-én reggel eldöntötte, hogy a kiugrást előbbre hozza az eredetileg tervezett október 20-i dátumról.” “...fia legalábbis 14-én délben még nem tudott erről…”

Ungváry Krisztián: Kiugrás a történelemből - Horthy Miklós a világtörténelem színpadán, 124. old, Open Books, Budapest, 2022 

"Hogy a háborúból való kilépésünk időpontját előrehozták október 15-re, annak feltehetően a kormányzó és a kormány ellen tervezett - fentebb már említett - német „Páncélököl akció" volt az oka. Bakay Szilárd altábornagynak, Budapest városparancsnokának a letartóztatása is ezzel az akcióval függött össze. A kilépés siettetésének másik indítéka a válságosra fordult katonai helyzet volt."

Hennyey Gusztáv: Magyarország sorsa Kelet és Nyugat között 118. old. Európa Kiadó Budapest, 1992

"Noha Horthy azt mondta a szerzőnek, azért határozta el, hogy gyorsan cselekszik, mert azt tapasztalta, hogy a németek az erősítést nem a frontra küldik, hanem Budapest körül hagyják, a könyvében (397. o.) a terv megváltoztatását az alább ismertetendő orosz ultimátumnak tulajdonítja, de ebben megcsalta őt az emlékezete, mert az ultimátumot csak néhány órával az október 15-i események előtt kapta meg. Az a valószínű magyarázat, hogy Horthyra döntő hatással Faragho október 13-i türelmetlen táviratai voltak (mint azt feljebb megírtuk), amelyben közölte, hogy az oroszok az azonnali cselekvést sürgetik."

C.A. Macartney: Október tizenötödike - A modern Magyarország története 1929-1945 II. rész 489. oldal Gede Testvérek Bt. Budapest, 2006

"Október 14-én reggel Horthy - úgy látszik - hirtelen rádöbbent arra, hogy az ő eredeti, viszonylag lazán kidolgozott időrendje használhatatlanná vált. Az események tömege szakadt rá. Bizonyosnak látszott, hogy a harctérről a hadseregek nem tudnak visszavonulni belátható időn belül. Híresztelések jártak szájról-szájra a nyilaskeresztes puccstervről és újabb német csapatok érkezéséről, amelyek állítólag a főváros körül tartózkodnak, ezért valószínűnek látszott, hogy Budapesten az erőviszonyok a németek javára tolódtak el. Mindezeken túl, a Moszkvából érkező utóbbi üzenetek ráébresztették Horthyt, hogy az oroszok úgy értelmezik az előzetes fegyverszünetet, hogy az Magyarországot azonnali akcióra kötelezi, és ezt a gyakorlatban nem hagyhatja figyelmen kívül, bármi is az ő véleménye a dokumentum jogi természetéről."

C.A. Macartney: Október tizenötödike - A modern Magyarország története 1929-1945 II. rész 489-490. oldal Gede Testvérek Bt. Budapest, 2006

"A komornyik kihasználta a rövid intermezzot, és a kormányzó válla fölött az asztalán heverő, kézzel írt papírlapra pillantott."

"Volt-e más is, akiről utólag kiderült, hogy nem önöket szolgálta?

- Igen, Szauter, apósom főkomornyikja."

Kanyó András: Horthy és a magyar tragédia, Népszabadság könyvek 2008, 293. old

“ … minden magyar csapatot azonnal Budapestre lehet irányítani. Kérjük, haladéktalanul tájékoztassanak a végrehajtásról. Oroszok nem értik, ezt miért nem hajtották már végre.”

"Elküldtük a Várba 15. rádiótáviratunkat is, az alábbi szöveggel:

14. rádiótáviratunkban kértük, hogy Kistelekről küldjenek Szegedre egy magas rangú vezérkari tisztet vagy tábornokot parlamenterként, hogy beszéljen az ottani orosz harci egység parancsnokával. Szolnoktól délre, a Tisza mellett az orosz csapatok nem fognak támadni. Erről a területről minden magyar csapatot azonnal Budapestre lehet irányítani. Kérjük, haladéktalanul tajékoztassanak a végrehajtásról. Oroszok nem értik, ezt miért nem hajtották már végre. Azt tanácsolják, hogy a fegyveres erőket is vonjuk vissza. Ha szükséges, kérjük, teremtsenek összeköttetést számunkra Lajival."

Szent-Iványi Domokos: Visszatekintés 1941-1972, 249. old Magyar Szemle Könyvek 2016

"Csapnál felrobbantották a vasúti hidat, ezért a 10. hadosztály nem lesz képes egyhamar visszatérni."

“Azt azonban, hogy a 10. hadosztály október 15-én még semmiképp sem éri el a fővárost, már 14-én reggel is tudni lehetett, a Huszárhadosztály pedig csak aznap kapta meg parancsát a Budapestre vonulásra.”

Ungváry Krisztián: Kiugrás a történelemből - Horthy Miklós a világtörténelem színpadán, 86. old, Open Books, Budapest, 2022 

"Miközben mindez történt, vagy csak órákkal korábban, a kormányzó elhatározta, hogy tovább nem vár, hanem a fegyverszünet ügyét másnap, 15-én dűlőre viszi az eredetileg tervezett 20-a tája helyett. Ere a gyorsításra valószínűség szerint az egyre rohamosabban romló hadi helyzet indította, annál is inkább, miután a Csap melletti vasúti híd felrobbantása folytán az általa elrendelt 10. hadosztály visszaszállítása is lehetetlenné vált."

Gróf Edelsheim Gyulai Ilona: Becsület és kötelesség 1. kötet, 351. old, Európa Könyvkiadó, Budapest 2018

"Eddig elsősorban csak a tartalékban lévő egységek indultak vissza, a fronton lévőknek még  nem ment ki mindenhol a parancs."

“Azok az utasítások, amelyeket Vörös kiadott, csak arról szóltak, hogy a Kárpátokban addig tartalékban lévő 10. gyaloghadosztály és a zászlóalj erejű ejtőernyős csoport, valamint a Duna–Tisza közén kirakodását csak néhány napja befejező Huszárhadosztály azonnal vonuljon Budapestre. Magukat a fronton maradó alakulatokat Vörös intézkedései nem érintették.”

Ungváry Krisztián: Kiugrás a történelemből - Horthy Miklós a világtörténelem színpadán, 86. old, Open Books, Budapest, 2022