"A rettegett vörös hordák elől menekülve, közel kétszázezer ukrán, kalmük, kirgiz, cserkesz, vogul, mongol és tatár lépte át erdélyi hágóinkat. Ki-ki azt hozza magával, ami legkedvesebb volt neki. Elhozták lovaikat, tevéiket és menthető motyóikat."
Magyar világhíradó 1944. június"A szovjet uralomtól rettegő orosz lakosság egy része csekély vagyonkájával magyar földre menekült."
Magyar világhíradó 1944. augusztus"Guderian vezérezredes az OKH vezérkarának főnöke augusztus 30-án este Budapestre érkezett. A tiszteletére rendezett vacsorán Vörös köszöntötte."
DOMBRÁDY LÓRÁND VÖRÖS JÁNOS A M. KIR. HONVÉD VEZÉRKAR ÉLÉN MAGYARORSZÁG NÉMET MEGSZÁLLÁSÁNAK IDŐSZAKÁBAN (1944. ÁPRILIS 19 - 1944. OKTÓBER 16.)"Guderian vezds. este beérkezett. Tiszteletére vacsorát adtam, felköszöntöttem a német haderő legfelsőbb hadurát, a hadsereget és Őt. Biztosítottam őt arról, hogy a mi esetünkben nem éri őket olyan meglepetés, mint a románokkal."
Vitéz Vörös János m. kir. Vezérezredes Vezérkari Főnök naplója, Englewood: Universe Publ. Comp, 1979. - 1944. augusztus 30-án."Hitler augusztus végén, amikor az oroszok már Bukarest kapuja előtt állottak, elküldte hozzám Guderian vezérezredest."
Horthy Miklós: Emlékirataim 264. old., Európa Könyvkiadó, Budapest, 2019"… kapóra jött az éppen Budapestre érkezett Guderian vezérezredes, német vezérkari főnök látogatása, akit másnap, augusztus 31-én fogadtam."
Lakatos Géza: Ahogy én láttam 122-123. old. Európa Könyvkiadó Budapest 1992"Ezért a Lakatos-kormány a kormányzóval való egyetértésben úgy határozott, hogy védeni fogja a Kárpátokat és Erdélyt. Ezt a célt Magyarország csak akkor valósíthatta meg, ha a Kárpátokba és a gyönge magyar egységek által védett Erdélybe haladéktalanul német csapaterősítések érkeznek és ha északon a Duklai-hágó, délen pedig Belgrád mint a védelem egy-egy tartópillére továbbra is szilárdan német kézben marad. ... A kormányzó mindezt közölte a német vezérkar akkori főnökével, Guderian vezérezredessel, aki 1944. augusztus 31-én tárgyalásokat folytatott Budapesten."
Hennyey Gusztáv: Magyarország sorsa Kelet és Nyugat között 81-82. old. Európa Kiadó Budapest, 1992"Ismertettem a déli Kárpátok átjáróinak kézbevételére vonatkozó tervünket."
Vitéz Vörös János m. kir. Vezérezredes Vezérkari Főnök naplója, Englewood: Universe Publ. Comp, 1979. - 1944. augusztus 31-én."Ezzel egyetértett."
Vitéz Vörös János m. kir. Vezérezredes Vezérkari Főnök naplója, Englewood: Universe Publ. Comp, 1979. - 1944. augusztus 31-én."Guderian közölte, hogy ehhez a támadáshoz egyelőre 2 SS ho-t ud rendelkezésre bocsájtani."
Vitéz Vörös János m. kir. Vezérezredes Vezérkari Főnök naplója, Englewood: Universe Publ. Comp, 1979. - 1944. augusztus 31-én."A Balkánon lévő erők tervszerű átcsoportosítása folyamatban van, úgy hogy a Szerbián át való szabad érintkezés a Dél-Balkánnal biztosítva legyen."
Vitéz Vörös János m. kir. Vezérezredes Vezérkari Főnök naplója, Englewood: Universe Publ. Comp, 1979. - 1944. augusztus 31-én."...úgy látszott, hogy az álláspontunk iránt ő maga is megértést tanúsít, amennyiben a még mindig Varsó mellett harcoló magyar lovashadosztályok hazarendeléséhez hozzájárult."
Horthy Miklós: Emlékirataim 264. old., Európa Könyvkiadó, Budapest, 2019"Hitler csak 1944 szeptemberében egyezett bele, hogy a magyar lovashadosztályt Varsó térségéből visszarendeljék Magyarországra."
Hennyey Gusztáv: Magyarország sorsa Kelet és Nyugat között 80. old. Európa Kiadó Budapest, 1992"A szemrehányásokkal előálló Horthy megnyugtatására közölte, hogy Varsó környékéről a magyar csapatok (lovashadosztály) hazaszállítása megkezdődött, azonban az a vonatközlekedés körülményessége miatt késik."
DOMBRÁDY LÓRÁND VÖRÖS JÁNOS A M. KIR. HONVÉD VEZÉRKAR ÉLÉN MAGYARORSZÁG NÉMET MEGSZÁLLÁSÁNAK IDŐSZAKÁBAN (1944. ÁPRILIS 19 - 1944. OKTÓBER 16.)"Guderian vezérezredes azt is megígérte, hogy a magyar csapatokat vissza fogják szállítani, és kiegészítik hadi anyagkészleteiket is..."
Hennyey Gusztáv: Magyarország sorsa Kelet és Nyugat között 82. old. Európa Kiadó Budapest, 1992"Megígért minden lehető anyagi támogatást is mind az 1. Hadsereg, mind a tábori póthadosztályok részére."
Vitéz Vörös János m. kir. Vezérezredes Vezérkari Főnök naplója, Englewood: Universe Publ. Comp, 1979. - 1944. augusztus 31-én."Kérdeztem Guderiant a német „csodafegyvereket" illetően. Erre azt válaszolta, hogy még különböző újításokat kívánnak rajtuk eszközölni, de ezek a fegyverek “nem tudják a háború sorsát eldönteni"..."
Lakatos Géza: Ahogy én láttam 123. old. Európa Könyvkiadó Budapest 1992"Amikor a kormányzó az úgynevezett csodafegyverekről érdeklődött, Guderian vezérezredes azt válaszolta, hogy ilyen csodafegyverek egyáltalán nem léteznek."
Hennyey Gusztáv: Magyarország sorsa Kelet és Nyugat között 82. old. Európa Kiadó Budapest, 1992"Tekintettel arra, hogy a románok - szembefordulva a németekkel - egyidejűleg a bécsi döntést is semmisnek nyilvánították, Romániával is hadiállapotba kerültünk. Történelmi tény, kormányom első minisztertanácsa is foglalkozott vele, hogy az ellenségeskedést a románok kezdték meg."
Lakatos Géza: Ahogy én láttam 123. old. Európa Könyvkiadó Budapest 1992"Aug.25-től állandósultak a betörések m. területre, nem csupán az →Erdélyt kettéválasztó 1940-es belhatáron, de az Alföldön húzódó trianonin is. A ro. légierő megkezdte berepüléseit, majd 30-án több m. várost bombázott, köztük a visszafoglalandó területeken Nagyváradot és Szászrégent, a trianonin Kecskemétet és Ceglédet."
Magyarország a második világháborúban • Lexikon A-ZS Hadiállapot Magyarország és Románia között