A dunai jelenethez idézem Szent-Iványitól a teljes leírást. Nickyvel valószínűleg sosem ment ilyen kirándulásra, ahogy írtam is, fiatal hölgyeket vitt inkább ezekre az utakra:)
"Korábban már beszéltem Mariannról - akit négyszemközt csak Musznak becéztem, akivel sokat eveztünk és kempingeztünk a Dunán. Miután elkezdődött Budapest bombázása, a kirándulásaink menetrendje is megváltozott. Mivel a légi figyelmeztetések általában reggel 7 óra körül kezdődtek, vonaton vagy hajón nem lehetett elhagyni a várost. Így aztán délnek indultunk el, és a Duna sodrását kihasználva még azelőtt kijutottunk a fővárosból, hogy kiadták volna a vészjelzést. A Szabadság (akkor Ferenc József) hídnál volt kikötve két halászhajó, név szerint a .,,Csuka" és a „,Ponty", amelyeket 1940-44-ben kikötőhelynek használtunk, amikor lejöttünk a Dunán Budapestre. Ilyen kiránduló napokon reggel háromnegyed 6-kor keltem, és a házmesterünk segítségével 6:20-ra már vízre is bocsátottuk “Cica” nevű összerakható kajakomat. Néhány perccel 7 előtt felvettem Muszt, aki a budai rakparton, a Boráros (akkor Horthy) hídnál várt rám. Villamossal érkezett otthonról, a VI. kerületi Aradi utcából. Tíz percen belül minden holminkat bepakoltuk, és sietve elkaptuk a nagy sodrást, hogy felgyorsítsuk utunkat. Kis hordozható rádióm, melyet a kajak közepén állítottam fel, már közvetítette a figyelmeztető jeleket. Mielőtt kiadták a vészjelet, már a fővárostól távol, de még mindig veszélyzónában - a Csepel-művek magasságában - eveztünk. Általában egy kis szigeten ütöttük fel sátrunkat a Duna jobb partján, az ókori római falromok közelében, Dunafürednél. Balra terült el a hatalmas Csepel-sziget, s táborhelyünk majdnem épp szemben volt Tököllel, ahol 1942 óta gyártották a Messerschmitt harci gépeket. Néha előfordult, hogy miközben a sátrunkat állítottuk fel a szigeten és a holmijainkat rendezgettük, kiadták a vészjelzést. Már hallottuk is a támadó gépek zümmögését. Kétszer is láttuk - mivel a táborhelyünk mindössze öt kilométerre volt Tököltől -, amint a Messerschmitt-gyárat bombázzák. Nagyon hangos volt a detonáció, amit a víz csak felerősített, s kis sátrunk úgy remegett, mint falevél a szélviharban.
A bombázások másnapján általában jó korán felkeltünk, nehogy egy újabb légitámadás meghiúsítsa a sátorbontást. Dél felé haladva vitorlát bontottunk, mivel az ország nagyrészt a nyugati szél zónájába esett, s így jó fél széllel, időnként háromnegyed széllel tudtunk haladni. Utunk során nagyon érdekes dolgokat figyelhettünk meg. Láttuk például, hogy a németek hogyan próbálják megtisztítani a folyót a mágneses aknáktól, amelyekkel az angolok és amerikaiak igyekeztek megbénítani a dunai hajóközlekedést. A németek kétféle módszert alkalmaztak: a nagyobb repülőgépek hasára hatalmas, elektromos árammal táplált kábeltekercseket szereltek, mágneses erőtér létrehozására, ami magához vonzotta az akna robbanószerkezetét. A gépekkel igen alacsonyan repülve így sikerült is néhány mágneses aknát felrobbantaniuk. Erre a célra a németek Junker típusú nagy gépeket használtak, melyeket mi csak Jujunak becéztünk.
Egy olyan kis hajó számára, mint a Klepper Super Wanderzweier típusú összehajtható kajakom (azaz,,Cica"), ezek az aknák semmilyen veszélyt nem jelentettek. Csupán abból lehetett volna baj, ha a kajak ugyanakkor ér egy akna fölé, mint a Junker: ekkor a repülőgépre szerelt magnetizált tekercs felrobbantotta volna az aknát.
A másik aknarobbantó módszer lényege az volt, hogy egy nagy teljesítményű elektromágnest erősítettek egy gyors motorcsónak vontatta kis fatutajra. Ha akna fölött haladt el a tutaj, az akna mindenképp felrobbant. A vontatókötélnek persze elég hosszúnak kellett lennie ahhoz, hogy a motorcsónak semmiképp ne robbanjon fel. A motorcsónakok legénysége kockázatos versenybe fogott: ki tud minél rövidebb vontatókötelet használni? Hallottuk - látni sajnos nem láttuk a produkciót, hogy a csúcstartó olyan rövid kötelet használt, hogy kis híján összetört a csónakja, amikor az akna robbanásakor keletkező árhullám az égbe repítette. Ilyenkor persze a tutaj az elektromágnessel együtt megsemmisült."
Szent-Iványi Domokos: Visszatekintés 1941-1972, 157-158. old Magyar Szemle Könyvek 2016"Szálasinak még azt is mondta, hogy „ő sokat utazott és sok emberrel találkozott, de olyan zsenivel soha, mint amilyen az ő István fia volt"."
C.A. Macartney: Október tizenötödike - A modern Magyarország története 1929-1945 II. rész 365. oldal Gede Testvérek Bt. Budapest, 2006"Nem tudta úgy átlátni a helyzetet és megítélni az embereket, ahogyan például Pista tette, aki azonban fiatal volt és szabadon mozgott a külvilágban. Nagy segítség lett volna, ha Pista határozott fellépésével akkor mellette áll."
Gróf Edelsheim Gyulai Ilona: Becsület és kötelesség 1. kötet, 284. old, Európa Könyvkiadó, Budapest 2018"Július 20-án az esti bridzsezés közben hallottuk a hírt, hogy Hitler ellen merényletet követtek el! Pillanatnyi reménysugár! De a valóság rettenetes volt: Hitler túlélte!"
Gróf Edelsheim Gyulai Ilona: Becsület és kötelesség 1. kötet, 314. old, Európa Könyvkiadó, Budapest 2018"Már július folyamán, tehát még a román átállás előtt elküldtem külön megbízatással Miklós Béla tábornokot Hitlerhez, s ez július 21-én fogadta."
Horthy Miklós: Emlékirataim 250, 263. old., Európa Könyvkiadó, Budapest, 2019"Feljegyzés a Führer és Miklós altábornagy megbeszéléséről a,,Wolfsschanze" vezéri főhadiszálláson, 1944. július 21-én, Jelen van: a birodalmi külügyminiszter, Keitel vezértábornagy..."
Hitler hatvannyolc tárgyalása 1939-1944 2. Kötet 330. old. Magvető Könyvkiadó, Budapest 1983A növényzet beazonosításában fényképek alapján Elek Boróka segített.
Hitler lengyelországi bunkerét érdemes felkeresni. Én 1999-ben jártam ott, a mai napig jól emlékszem rá, akkora élmény. Ideteszek pár linket és képet róla:
Wolfsschanze - Wilczy Szaniec
https://wilczyszaniec.olsztyn.lasy.gov.pl/https://en.wikipedia.org/wiki/Wolf%27s_Lair"Németország és szövetségesei sorsdöntő harcban állnak, s ezt csak világos döntéssel lehet befejezni, ahogy ez annak idején a görögök és a perzsák, a rómaiak és az etruszkok között és az Európára zúduló tatárjárás alkalmával is történt."
Hitler hatvannyolc tárgyalása 1939-1944 2. Kötet 330. old. Magvető Könyvkiadó, Budapest 1983"A megbeszélés kezdetén Miklós megbízása szerint átnyújtotta Horthy előre jelzett írását, melyet a Führer nyomban elolvasott."
Hitler hatvannyolc tárgyalása 1939-1944 2. Kötet 330. old. Magvető Könyvkiadó, Budapest 1983"Ismét megmutatkozott a teljes harmónia a hadsereg és a párt között. Ezt a tényt Németország az összes olyan elem tervszerű kiiktatásának köszönheti, amely a bomlás fermentuma, vagyis a zsidókénak…"
Hitler hatvannyolc tárgyalása 1939-1944 2. Kötet 331. old. Magvető Könyvkiadó, Budapest 1983"Tehát Magyarországot bosszantani állomásoznak német csapatok Magyarországon, hanem azért, mert ő (a Führer) a magyar államot nem ítéli elég szilárdnak ahhoz, hogy meg tudjon állni a maga lábán..."
Hitler hatvannyolc tárgyalása 1939-1944 2. Kötet 333. old. Magvető Könyvkiadó, Budapest 1983"1943-ban és előzőleg, mondta, sokkal előnyösebben húzódtak az arcvonalak, de 1945-ben a maihoz képest valószínűleg ismét kedvezőbb lesz a kép. Németország új fegyvereket fog nagy mennyiségben bevetni, ez nem álomkép. Az ellenség bele fog süketülni, bele fog vakulni."
Hitler hatvannyolc tárgyalása 1939-1944 2. Kötet 334. old. Magvető Könyvkiadó, Budapest 1983"Ha Churchill kijelenti, hogy elhatározott szándéka Németország ellen mindenfajta erőszakot alkalmazni, akkor ő (a Führer) azt válaszolja, hogy ő pontosan ugyanezt határozta el. Ezért következik a,,V-1"-re a ,,V-2",,,V-3" és ,,V-4". London mindenestül romhalmazzá fog válni."
Hitler hatvannyolc tárgyalása 1939-1944 2. Kötet 335-336. old. Magvető Könyvkiadó, Budapest 1983