Ez a valóságban nem pontosan így történt: Lakatos levélben kapta meg a kinevezést, majd a visszahívást is, nem utazott fel Pestre. Csatayval telefonon beszélt. Egy regényben azonban egy levél elolvasása kevésbé cselekményes, mint egy élőszóban folyó párbeszéd. A lényegen, úgy gondolom, ez nem változtat.
"Sokkal szívesebben folytattam volna a harctéren kínálkozó katonai feladatot. Telefonon tárgyalni kezdtem Csatayval. Célom az volt, hogy új állomásomat minél később legyek kénytelen elfoglalni. Annyit sikerült elérnem a honvédelmi miniszternél, hogy én vezethessem a küszöbönálló offenzívát, melyet én szerveztem meg. Ezek szerint maradhattam a fronton további tíz napig, vagyis április 25-ig. Kértem még Csatayt, ne közölje hivatalosan a halasztást, és egyáltalában tartsa titokban az ügyet. Sajnos, kérésem s tiltakozásom hiábavaló volt, tekintettel arra, hogy a kihirdetés napját már kitűzték a következő hétfőre, azaz április 17-re.
Mindennek ellenére a kihirdetés elmaradt s elmaradt vele az én vezérkarfőnöki kinevezésem. Sztójay ugyanis bejelentette a németeknek. Mire Veesenmayer német követ haladéktalanul akcióba lépett és Vörös János altábornagyot nevezte ki a vezérkar főnökévé. Csatay azonnal közölte velem ezt a változást..."
Lakatos Géza: Ahogy én láttam 97. old. Európa Könyvkiadó Budapest 1992"...a kihirdetés elmaradt s elmaradt vele az én vezérkarfőnöki kinevezésem."
Lakatos Géza: Ahogy én láttam 97. old. Európa Könyvkiadó Budapest 1992"Veesenmayer német követ haladéktalanul akcióba lépett és Vörös János altábornagyot nevezte ki a vezérkar főnökévé. Csatay azonnal közölte velem ezt a változást, s azzal magyarázta, hogy a ,,másik oldal”, vagyis a németek azért nem óhajtották én vezérkarfőnöki kinevezésemet, mivel ,,a hadseregparancsnoki szerepkörben a fronton való meghagyásomat kívánatosabbnak" tartották."
Lakatos Géza: Ahogy én láttam 98. old. Európa Könyvkiadó Budapest 1992"Csatay végül közölte velem, hogy a kormányzó visszaállítja a régi honvéd főparancsnoki tisztséget, és ezt az állást nekem juttatják."
Lakatos Géza: Ahogy én láttam 98. old. Európa Könyvkiadó Budapest 1992"Nem is szólva a furcsa helyzetről, melyet Vörös kinevezése teremtett. Ő ugyanis rangban három évvel volt fiatalabb nálam, és altábornagyi kinevezése új keletű volt."
Lakatos Géza: Ahogy én láttam 98. old. Európa Könyvkiadó Budapest 1992“Vöröst a német megszállás után nevezték ki posztjára, ami komoly felháborodást okozott tábornoktársai között, ugyanis Vörös előtt a rangsorban 14 másik tábornok is volt.
Ungváry Krisztián: Kiugrás a történelemből - Horthy Miklós a világtörténelem színpadán, 83. old, Open Books, Budapest, 2022"Vöröst nagy hirtelen soron kívül kinevezték vezérezredesnek."
Lakatos Géza: Ahogy én láttam 98. old. Európa Könyvkiadó Budapest 1992"Személyét a németek teljesen megbízhatónak tartották, mivel Vörös ismert volt szélsőjobboldali szimpátiáiról”
Ungváry Krisztián: Kiugrás a történelemből - Horthy Miklós a világtörténelem színpadán, 83. old, Open Books, Budapest, 2022"Vörös természetesen alakoskodott, mikor szabadkozott vezérkarfőnöki kinevezése előtt. A kormányzóra erőltetett döntést megelőzően Veesenmayer, majd Greinffenberg már beszéltek vele. Minden további feltétel nélkül elfogadta az általuk felajánlott lehetőséget, bár örömét palástolta előttük. Nem tudott ellenállni a lehetőségnek, holott tisztában volt vele, hogy a német vezetés kiszolgáltatottjává válik."
DOMBRÁDY LÓRÁND VÖRÖS JÁNOS A M. KIR. HONVÉD VEZÉRKAR ÉLÉN MAGYARORSZÁG NÉMET MEGSZÁLLÁSÁNAK IDŐSZAKÁBAN (1944. ÁPRILIS 19 - 1944. OKTÓBER 16.)"Még 1943 szeptemberében közölte a magyar kormány Törökországon keresztül az angolokkal, hogy ha szövetséges csapatok elérik a magyar határt, hazánk nem fog ellenállni. Ezt az angolok tudomásul vették, és megállapodtak abban, hogy nem hozzák nyilvánosságra..."
Gróf Edelsheim Gyulai Ilona: Becsület és kötelesség 1. kötet, 257. old, Európa Könyvkiadó, Budapest 2018“Rakolczay László ezredes, berni magyar katonai attasé 1944. március 24-től folyamatosan összeköttetésben volt a berni angolszász körökkel.”
Ungváry Krisztián: Kiugrás a történelemből - Horthy Miklós a világtörténelem színpadán, 35. old, Open Books, Budapest, 2022"...feljegyezte emlékirataiban Roosevelt 1943. február 12-én tett nyilatkozatát; ez bejelentette, hogy a oldalán Németország harcoló államok kormányaival is csak a Casablancában meghirdetett "feltétel néküli megadás" alapján állnak szóba..."
Horthy Miklós: Emlékirataim 244. old., Európa Könyvkiadó, Budapest, 2019"A nyugati hatalmakkal kötött titkos megállapodásunk szerint mi nem lövünk a légiterünkön áthaladó gépekre, ők pedig nem bombázzák városainkat. Ezért tulajdonképpen a németek sem panaszkodhattak, mert ezáltal a stratégia szempontjából annyira fontos vasutaink, valamint hadiiparunk is kíméletet nyertek."
Horthy Miklós: Emlékirataim 241. old., Európa Könyvkiadó, Budapest, 2019"Egy német megszállást bizonyosan követné a szövetségesek bombázása, mely eddig elkerülte ugyan az országot, de ezentúl az ipari üzemek és közlekedési eszközök jelentős kiesésével kellene számolni. Ez szintén nem lehet német érdek, hiszen a magyar ipar jelentős része Németországnak dolgozik, s ugyanez igaz a közlekedési eszközökre is."
Kaló József: SZOMBATHELYI FERENC A MAGYAR KIRÁLYI HONVÉD VEZÉRKAR ÉLÉN Doktori (PhD) értekezés Debreceni Egyetem BTK 2010