1944. július 16–18.
Budapest
"A kormányzó audienciára rendelte."
"Horthy délután Veesenmayert magához kérette."
C.A. Macartney: Október tizenötödike - A modern Magyarország története 1929-1945 II. rész 384. oldal Gede Testvérek Bt. Budapest, 2006."Második felrendelésem alkalmával, vagyis július 17-én, a kormányzó már lemondatta a Sztójay-kormányt, amely alávetette magát az államfő akaratának. Horthy a változást Veesenmayer német követtel is közölte, éspedig akkor, midőn még nem tartózkodtam Budapesten."
Lakatos Géza: Ahogy én láttam 110. old. Európa Könyvkiadó Budapest 1992"Ő persze előre tudta, mit akar neki mondani. Voltak emberei a magyar kormányban, tegnap értesült a lemondatási szándékról."
"Természetesen a németek figyelemmel kísérték ezeket a lépéseket."
C.A. Macartney: Október tizenötödike - A modern Magyarország története 1929-1945 II. rész 384. oldal Gede Testvérek Bt. Budapest, 2006"Excellenciás uram, én azt javasolnám, hogy ilyen súlyú döntések előtt konzultáljon a Führerrel."
"Veesenmayer - saját tanúvallomása szerint - a legnyomatékosabban azt tanácsolta Horthynak, hogy okvetlenül konzultáljon Hitlerrel, mielőtt ilyen fontos lépést tesz."
C.A. Macartney: Október tizenötödike - A modern Magyarország története 1929-1945 II. rész 384. oldal Gede Testvérek Bt. Budapest, 2006"…ezt a levelet nem áll módomban eljuttatni a Führerhez. … A Führer valahol a hadszíntéren tartózkodik..."
"Horthy a Hitlernek szóló levél haladéktalan továbbítását kérte Veesenmayertől. Ez azonban azzal a kifogással élt, hogy a Führert nem tudja elérni, mivel ismeretlen helyen, valahol a harctéren tartózkodik."
Lakatos Géza: Ahogy én láttam 110. old. Európa Könyvkiadó Budapest 1992"Tartok tőle, hogy a legsúlyosabb következményeket vonná maga után a döntése."
"Figyelmeztette, hogy egyoldalú akció valószínűleg a legkomolyabb következményekkel járna."
C.A. Macartney: Október tizenötödike - A modern Magyarország története 1929-1945 II. rész 384. oldal Gede Testvérek Bt. Budapest, 2006"...remegő kézzel tépte szét a levelet. — Ideiglenesen, hangsúlyozom, ideiglenesen a kormány a helyén marad."
"Horthy erre kettétépte azt a levelet, amelyet Hitlernek írt … Horthy látszólag beleegyezett, hogy a válasz megérkezéséig felfüggeszti a „kész tényeket"..."
C.A. Macartney: Október tizenötödike - A modern Magyarország története 1929-1945 II. rész 384. oldal Gede Testvérek Bt. Budapest, 2006."a kormányzó az éppen ülésező Sztójay-minisztertanácsnak megüzente, hogy a lemondás egyelőre tárgytalan, és további intézkedésig a kormány maradjon a helyén."
Lakatos Géza: Ahogy én láttam 110. old. Európa Könyvkiadó Budapest 1992"Horthy remegő kézzel nyúlt a csengőhöz, Lakatost hívatta."
"A követ kihallgatása délelőtt volt, én pedig délután érkeztem a fővárosba."
Lakatos Géza: Ahogy én láttam 110. old. Európa Könyvkiadó Budapest 1992"...a német követnek felolvasta. Ezzel tájékoztatta a német hatóságokat."
"A német kormánnyal a közlés jogérvényesen megtörtént akkor, midőn azt a követ átvette."
Lakatos Géza: Ahogy én láttam 110. old. Európa Könyvkiadó Budapest 1992"Szerintem az ráadásul arcátlan hazugság, hogy Hitlert nem lehet elérni."
"...hogyan tudta elhinni Veesenmayer arcátlan hazugságát?"
Lakatos Géza: Ahogy én láttam 110. old. Európa Könyvkiadó Budapest 1992"Bármiben fogadni mernék, hogy Veesenmayer éppen Berlinnel egyeztet!"
"Meggyőződésem - mondtam -, hogy azóta már rég leadta a hírt telefonon, és várja az utasításokat."
Lakatos Géza: Ahogy én láttam 110. old. Európa Könyvkiadó Budapest 1992"...a német külügyminiszter közbevágott, és diktálta a Führer nevében a magyaroknak szánt levelet."
"Veesenmayer természetesen telefonon keresztül közvetlenül jelentett mindent Ribbentropnak, aki július 16-án Hitler nevében az egyik legfélelmetesebb üzenetet diktálta le telefonon keresztül, amit csak valaha egy államfő a névleges szövetségesétől kapott."
C.A. Macartney: Október tizenötödike - A modern Magyarország története 1929-1945 II. rész 384. oldal Gede Testvérek Bt. Budapest, 2006"Így született meg Hitler válasza az összetépett levélre, melyet másnap délután Veesenmayer már a kormányzó elé terjesztett."
"Másnap, 18-án az esti órákban Veesenmayer újból jelentkezett a kormányzónál."
Lakatos Géza: Ahogy én láttam 110. old. Európa Könyvkiadó Budapest 1992"Lakatos vezérezredes a kormányzói dolgozószoba előtt járkált fel-alá."
"Engem is odarendeltek. Külön teremben vártam, hogy behívjanak..."
Lakatos Géza: Ahogy én láttam 110. old. Európa Könyvkiadó Budapest 1992"...Horthy egyedül beszél a német követtel. Miért nem gondolt arra, hogy talán tanúra lenne szüksége? Vagy netalán tanácsra?"
"Kár - gondoltam -, hogy a kihallgatáson nem lehettem jelen, nemcsak a felolvasott üzenet rögzítése miatt."
Lakatos Géza: Ahogy én láttam 111. old. Európa Könyvkiadó Budapest 1992"Meglátta a kormányzót, és hirtelen nem tudta eldönteni, hogy orvost hívjon-e vagy csak kezdjen el beszélni. Horthy ültében is teljes erejével kapaszkodott a szék karfájába, szeme nem fókuszált, nyakán látványosan lüktetett a verőér."
"Feldúlt lelkiállapotban találtam."
Lakatos Géza: Ahogy én láttam 111. old. Európa Könyvkiadó Budapest 1992"Az a gazember megfenyegetett engem!"
"Elmondta, hogy Veesenmayer egy szokatlanul goromba hangú ultimátumot olvasott fel neki."
Lakatos Géza: Ahogy én láttam 111. old. Európa Könyvkiadó Budapest 1992"Egy levelet olvasott fel Hitlertől."
"Azt állította, hogy azt Hitler parancsára Ribbentrop külügyminiszter diktálta neki. Az ultimátum lényege az volt, hogy amennyiben a Sztójay-kormányon a legcsekélyebb módosítást is hajtanak végre, Magyarországnak a legszörnyűbb megtorlásokkal kell számolnia. A kormányzó felháborodása oly nagymérvű volt, hogy nem emlékezett a részletekre."
Lakatos Géza: Ahogy én láttam 111. old. Európa Könyvkiadó Budapest 1992"Megfenyegetett! Hogy bebörtönzik és kivégzik … Bethlent, és talán a fiamat is!"
"Arra azonban határozottan emlékezett, hogy még Bethlen kivégeztetésével is fenyegetőztek."
Lakatos Géza: Ahogy én láttam 111. old. Európa Könyvkiadó Budapest 1992"Ha Horthy tovább folytatja ezt, azonnal visszahívja Veesenmayert és „olyan eszközöket alkalmaz, amik egyszer s mindenkorra kizárják, hogy Magyarországon ilyen események megismétlődjenek". Ha “a klikknek bármely tagja" a Palotán belül vagy kívül (Nyilvánvaló utalás Bethlenre, esetleg ifj. Horthy Miklósra is.) megpróbál visszatérni az aktív politizáláshoz (ezek személyazonossága pontosan ismert a németek előtt), Hitler az SD-vel azonnal le fogja őket tartóztatni és huszonnégy órán belül elszámoltatja őket."
C.A. Macartney: Október tizenötödike - A modern Magyarország története 1929-1945 II. rész 384-385. oldal Gede Testvérek Bt. Budapest, 2006"Pontosan ismerjük a Várban és másutt működő klikket, amely a kormányzót akarata ellenére vette rá erre a lépésre, ami világosan kitűnik abból is, hogy Veesenmayer követtel folytatott tájékoztató jellegű tárgyalása után intézkedéseit visszavonta; ha ennek a klikknek bármely tagja még egyszer megkísérelné, hogy Magyarország politikai életében bármilyen formában fellépjen vagy tevékenykedjen, a Führer az illetőt a Biztonsági Szolgálat útján azonnal elfogatja és 24 órán belül kivégezteti."
Karsai Elek: “Szálasi naplója” 270. old. Kossuth Könyvkiadó Budapest, 1978"Szóval nem tudjuk, mivel fenyegették meg Magyarországot, és bizonyítékunk sincs róla."
"...a követ nem nyújtott át írást, s így az egészet bármikor letagadhatja."
Lakatos Géza: Ahogy én láttam 111. old. Európa Könyvkiadó Budapest 1992"Estére Horthy valamennyire visszanyerte az erejét, … és összehívta a legközelebbi bizalmasait."
"Az új helyzet megtárgyalására Horthy este 10 órára rendelt vissza. Javaslatomra egyidejűleg felrendelte Csatay honvédelmi minisztert, Ambrózy kabinetirodai főnököt..."
Lakatos Géza: Ahogy én láttam 111. old. Európa Könyvkiadó Budapest 1992"Lakatos felkészülve érkezett. Saját forrásaiból már pontosan tudta, hogy mi is állt abban a levélben."
"Eközben bizalmas híreket szereztem a tervezett német megtorlásról."
Lakatos Géza: Ahogy én láttam 111. old. Európa Könyvkiadó Budapest 1992"Az a tervük, hogy kormányváltás kísérlete esetén a kormányzó úr őfőméltóságát azonnal eltávolítják."
"Ez a következőkből állt volna: a kormányzó hatalma megszűnnék..."
Lakatos Géza: Ahogy én láttam 111-112. old. Európa Könyvkiadó Budapest 1992"Az országból a Tisza vonaláig német tartományt csinálnának, idehelyezve egy német tartományi vezetőt. Az ország többi részébe megszállóként beengednék a szlovák, román és jugoszláv csapatokat."
"...a Dunántúlból és a Duna-Tisza közéből megmaradt kis ország vezetését egy úgynevezett német Gauleiter (tartományfőnök) vette volna át. Északon a szlovákokat, keleten a Tiszáig a románokat, délen pedig a jugoszlávokat akarták német szövetségeseink ránk uszítani, és ezeket az országrészeket velük megszállatni."
Lakatos Géza: Ahogy én láttam 112. old. Európa Könyvkiadó Budapest 1992"Két német hadosztályt is elindítottak tegnap este Burgerlandból!"
"...a figyelmeztetés komoly jellegének hangsúlyozására a két páncélos hadosztály, amely valószínűleg már előzetesen megérkezett Burgenlandba, aznap éjjel erőltetett menetben Nyugat-Magyarországon át Budapestre érkezett..."
C.A. Macartney: Október tizenötödike - A modern Magyarország története 1929-1945 II. rész 385. oldal Gede Testvérek Bt. Budapest, 2006"Mivel a 18. SS-hadosztály és a 73. gyaloghadosztály kivonása miatt a magyarországi német csapatoknak nem volt tartalékuk, július 15-én kiadták a parancsot, hogy Magyarországon szeptember 25-ig állítsanak fel öt páncélos dandárt."
Hennyey Gusztáv: Magyarország sorsa Kelet és Nyugat között 73. old. Európa Kiadó Budapest, 1992"Még arra is maradtak egységeik, hogy egy lovas hadosztállyal együtt győzelmi parádét rögtönözzenek a kormányzati épületek közelében. Másfél órán keresztül vonultak fel pompát és erőt sugározva."
"...másnap a Buda környékén kiképzés alatt álló SS-lovashadosztállyal együtt győzelmi parádét rendezett Budapest utcáin: az szemléző parancsnok előtt a csapatok másfél órán át vonultak el."
C.A. Macartney: Október tizenötödike - A modern Magyarország története 1929-1945 II. rész 385. oldal Gede Testvérek Bt. Budapest, 2006