1944. október 14.
Budapest – Huszt, Budavári Palota
A Huszton játszódó jelenet forrásai:
“Október 14-én megindult a VI. hadtest parancsnokságának és a 10. gyaloghadosztálynak a bevagonírozása. Az élszállítmányoknak másnap estére kellett volna Budapestre beérkezniük.”
Ungváry Krisztián: Kiugrás a történelemből - Horthy Miklós a világtörténelem színpadán, 91. old, Open Books, Budapest, 2022“Azt azonban, hogy a 10. hadosztály október 15-én még semmiképp sem éri el a fővárost, már 14-én reggel is tudni lehetett, a Huszárhadosztály pedig csak aznap kapta meg parancsát a Budapestre vonulásra.”
Ungváry Krisztián: Kiugrás a történelemből - Horthy Miklós a világtörténelem színpadán, 86. old, Open Books, Budapest, 2022“Miklós Béla súlyos cukorbeteg volt (épp október 14-én egész nap ágyban kellett feküdnie…”
Ungváry Krisztián: Kiugrás a történelemből - Horthy Miklós a világtörténelem színpadán, 25. old, Open Books, Budapest, 2022“Elvileg Vörös Jánosnak 1944. október 14-én délután Szatmárnémetiben kellett volna eligazítania a két hadseregparancsnokot a kiugrás katonai részleteiről. Vörös azonban 13-án este ezt a találkozót ismeretlen okból lemondta – Veress szerint megsértődött azon, hogy nem fogadták meg a javaslatát, hogy Horthynak az 1. hadsereghez kellene utaznia. Helyette Balatonfüredre utazott, és a hadiakadémia végzős évfolyamának tartott eligazítást…”
Ungváry Krisztián: Kiugrás a történelemből - Horthy Miklós a világtörténelem színpadán, 86. old, Open Books, Budapest, 2022OKTÓBER 13. A vezérkar táviratban utasította az 1. és a 2. hadsereg parancsnokát, hogy október 14-én este, vezérkari főnökeikkel együtt jelenjenek meg Szatmárnémetiben. Ott a vezérkari főnök tart eligazítást a következő teendőkről. Azonban 14-én délután, amikor a hadseregparancsnokok már útra készen álltak, újabb utasítást kaptak, s arról értesítették őket, hogy a találkozó elmarad. Mint kiderült, Vörös János Szatmárnémeti helyett - ki tudja miért - Balatonfüredre utazott, ahol a Hadiakadémia záróvizsgáján vett részt.
Kanyó András: Horthy és a magyar tragédia, Népszabadság könyvek 2008, 348. old"Nem bolond ő, ezért is kezdett el már egy ideje oroszul tanulni."
Kifejezetten emlékszem, hogy valahol olvastam, hogy Kéri Kálmán készülve az orosz megszállásra, elkezdte tanulni a nyelvet. Én ilyet magamtól nem találok ki, de sehol sem lelem a forrásomat. Ha valamelyik olvasóm tud ebben segíteni, kérem, írja meg nekem!
"Hol van Vörös?"
"A Kormányzó még Vörössel akart beszélni, aki (a helyzetet figyelembe véve) az utolsó héten ideje java részét feltűnően balatonfüredi villájában töltötte. A Katonai Akadémia a szomszédban volt, Vörös október 14-én ott tartózkodott, és minden teendője az volt, hogy beszédet intézett a kadétokhoz ebben az egészséges visszavonultságban. Majd visszatért a villájába és itt kapta meg a táviratot, amely a Várba rendelte."
C.A. Macartney: Október tizenötödike - A modern Magyarország története 1929-1945 II. rész 495. oldal Gede Testvérek Bt. Budapest, 2006A hadparancs:
"Honvédek!
Hőn szeretett hazánk szívében folyó pusztító harctól, a küzdő erőket számbavéve, immár döntő, az országra nézve kedvező fordulatot nem várok. Ezért elhatároztam, hogy fegyverszünetet kérek. Mint a fegyveres hatalom legfőbb hadura, felszólítalak benneteket, hogy honvédeskütökhöz híven, hűséggel és feltétlen engedelmességgel teljesítsétek elöljáró parancsnokaitok útján kiadott parancsaimat. További létünk attól függ, hogy a honvédség minden tagja a súlyos helyzetben kötelességtudó és végsőkig menő fegyelmezett magatartást tanúsítson.
HORTHY MIKLÓS 1944. OKTÓBER 15-I HADPARANCSA"“Még délelőtt Pogány ezredes Vattaytól azt a feladatot kapta, hogy megadott irányelvek szerint fogalmazza meg a csapatoknak szóló hadparancsot. „Ebben a »fegyverszünetet kötök« kifejezés dominált. Azt, hogy Faragho altábornagy október 11-én már aláírta a fegyverszünetet, csak itt, az USA-ban tudtam meg” – írta erről Pogány Imre később.”
Ungváry Krisztián: Kiugrás a történelemből - Horthy Miklós a világtörténelem színpadán, 125. old, Open Books, Budapest, 2022Aggteleky jelenet forrásai:
"Időközben az I. hadtest erőviszonyairól megállapítottam, hogy kapott feladatom végrehajtásához mozgó karhatalmi vagy harci alkalmazásra erők egyáltalán nem álltak rendelkezésemre... Ezért végszükségből egyrészt a Piliscsabán állomásozó vegyi-ezredet, másrészt a gyengén felszerelt s csupán csak romeltakarításra hivatott, a főváros külterületein elhelyezett légoltalmi műszaki zászlóaljakat felhasználva, helyeztem készenlétbe mintegy hat zászlóalj erejű, szükségszerű mozgó, karhatalmi erőt, és egyben elrendeltem azoknak a főváros belterületén való összevonását. Október 15-én kora délelőtt a vegyiharcezred, menetben a főváros felé Pilisvörösvárnál tartott pihenőt, míg a légoltalmi műszaki zászlóaljak ugyanez nap folyamán fokozatosan érkeztek be."
Gróf Edelsheim Gyulai Ilona: Becsület és kötelesség 1. kötet, 355. old, Európa Könyvkiadó, Budapest 2018 - Aggteleky Bélát idézi"Miután arról is értesültem, hogy a németek a főváros térségében volt erőik jelentős részét a »debreceni csatába« szintén bevetették, az erőviszonyokat túlságosan kedvezőtlennek egyáltalán nem láttam. Tudtam azt is, hogy a huszárhadosztály Örkény térségében van, és számoltam azzal is, hogy az arcvonalról Szolnok körzetéből rövidesen más csapaterősítések fognak beérkezni."
Gróf Edelsheim Gyulai Ilona: Becsület és kötelesség 1. kötet, 355. old, Európa Könyvkiadó, Budapest 2018 - Aggteleky Bélát idézi“Október 14-én Horthy a kora délutáni órákban még egyszer magához rendelte Aggtelekyt, és tájékoztatta a másnapi akcióról.”
Ungváry Krisztián: Kiugrás a történelemből - Horthy Miklós a világtörténelem színpadán, 127. old, Open Books, Budapest, 2022“Aggtelekyt október 15. előtt Horthy háromszor is audienciára rendelte (október 6-án, 10-én és 14-én). A hadtestparancsnok mindegyik alkalommal részletesen beszámolt az előkészületekről, Horthy pedig intranzigens arcát mutatta Aggteleky felé: parancsa kivételesen egyértelmű volt, és nem hagyott semmi kétséget afelől, hogy adott esetben a németekkel szemben is fegyveres fellépést tart szükségesnek. A fegyverszüneti tárgyalásokról ugyan nem árult el konkrétumokat, azt azonban, ami október 15-i hadparancsában benne foglaltatott, tartalmilag pontosan közölte Aggtelekyvel, aki ezt egyértelmű irányadásnak tartotta.”
Ungváry Krisztián: Kiugrás a történelemből - Horthy Miklós a világtörténelem színpadán, 111. old, Open Books, Budapest, 2022"A németek el fognak vonulni?"
",,Hogyan? Hát te nem hiszed, hogy a németekkel ez előre meg lett beszélve? Elvesztették a háborút, egyszerűen kitakarodnak az országból." Hány ember hitte ezt így!"
Kádár Gyula: A Ludovikától Sopronkőhidáig Magvető Könyvkiadó Budapest, 1978 736. old"Azt majd valahogy kijátszom."
“13 órakor a kormányzó kisbarnaki Farkas Ferenc altábornagyot fogadta, és teljes körben tájékoztatta. Neki is azt mondta, hogy a németek megtámadásának követelését „valahogy majd kijátszom”..."
Ungváry Krisztián: Kiugrás a történelemből - Horthy Miklós a világtörténelem színpadán, 126. old, Open Books, Budapest, 2022"Maga Horthy még egy előkészületi lépést tett aznap. Délután 1 órakor fogadta Farkast, aki éppen ekkor érkezett meg egy kényszerű késlekedésekben gazdag utazás után. Előtte a Kormányzó (a magas rangú tisztek közül szinte egyedül neki) majdnem teljesen feltárta a helyzetet: közölte, hogy fegyverszünetet kért az oroszoktól, és személyes felelősséget vállal ezért. Elmondta azt is, hogy Moszkvába Faraghót, Rómába Nádayt küldte, Utassyt pedig Szegedre. Farkas feljegyezte naplójába a Kormányzó következő megjegyzését: „A fegyverszüneti feltételek értelmében vissza kell vonulnunk a trianoni határra, és az oroszokkal együtt meg kellene támadnunk a németeket, de ezt majd valahogyan kijátszom." "
C.A. Macartney: Október tizenötödike - A modern Magyarország története 1929-1945 II. rész 491. oldal Gede Testvérek Bt. Budapest, 2006